Yılın En Garip Filmi: Border Film İncelemesi

Yılın En Garip Filmi: Border Film İncelemesi

İsveç – Danimarka yapımı çok iyi bir İskandinav filmi olan Border (Sınır), seyirciyi gerçekten etkileyecek hikayesiyle 24 Mayıs’ta ülkemizde vizyona girdi. Daha önce Oscar’da en iyi makyaj dalında aday gösterilen film, ödülü Vice filmine bırakarak Cannes’da da şansını denedi. 2018 Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterilen Border, “En İyi Film Ödülü”nü kazandı. Aynı zamanda bu yıl İstanbul Film Festivali’nde de adaylığını koymuştu, maalesef ödül alamadan döndü.

Kitap uyarlaması olan filmimizin konusu, gümrükte çalışan bir memurun hayatını anlatıyor. Dış görünüşü yüzünden tuhaf bulunan Tina, yakın çevresinden kabul görmüş olsa da dışarıdaki insanlar tarafından zorbalığa uğruyor ve tuhaf bakışlarına maruz kalıyor…

Filmde Tina’nın ilginç özelliklere sahip olduğunu öğreniyoruz, mesela koklayarak insanlardaki korku, heyecan, utanç, suçluluk, öfke gibi duyguları sezebiliyor ve bu işinde ona çok yardımcı oluyor.

Bir gün Tina’nın gümrükte kendine benzeyen birisiyle tanışmasından sonra film gelişme kısmına geçiyor. Tina ile birlikte bu yabancı kişiyi tanımaya çalışırken bir yandan da Tina ve hayatı hakkında yeni şeyler öğrenmeye başlıyoruz. Filmde aynı zamanda polisiye bir durum da dahil, çocuk pornografisi dağıtan bir grup aranıyor. Tüm olaylar gelişip çözülürken bazen hüzünleniyor bazense korkup geriliyoruz.

Bu muhteşem filmin sahibi İskandinav asıllı olmayan bir yönetmen: Ali Abbasi. İranlı bir yönetmen olan Abbasi, bu filmle ‘festival filmlerine’ olan ön yargınızı kırabilir. (eğer varsa)

Yönetmenin, filmin türünü fantastik olarak değerlendirmek istememesinin sebebini anlıyoruz; çünkü fantastik bir olay değil bu, kendi dünyamızdan, bizim yaşadıklarımızdan, bizden bir olay…

Tüm şehirlerde ne yazık ki gösterime girmeyen bu filmi, eğer imkanınız varsa izlemenizi tavsiye ediyorum. Filmi izlerken bazı yerlerde zorlanabilirsiniz, hassas olanlar yine de bir düşünmeli. Filmde çıplaklık ve şiddetin olduğunu belirtmek isterim.

İyi seyirler.

Post a Comment