Yılın Dizisi….. Yüzyılın Faciası……. Chernobyl #diziincelemesi

Yılın Dizisi….. Yüzyılın Faciası……. Chernobyl #diziincelemesi

Hbo’nun Game of Thrones’dan sonra seyirciden özür diler gibi bize sunduğu 5 bölümlük mini dizi Chernobyl dizi tarihine damga vurdu şimdiden IMDb’de en iyi diziler listesinde ilk sırada yer alıyor ve ilk kez bir dizinin bölümü 10/10 aldı peki ama bu diziyi bu kadar iyi yapan neden ne ?
Genel olarak dizinin konusu; Yıl 1986…. Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde yer alan nükleer santralin çekirdeği patlar ve yüzyılın en büyük felaketlerinden birine yol açan bu olayı araştırması ve için ise dönemin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u görevlendirir.SSCB başkan yardımcısı Boris Shcherbina ile birlikte kazanın nedenini araştırmak ve daha sonrasında da  kazanın sonuçlarını önlemeye çalışırlar.

Diziye gelecek olursak uzun zamandır izlediğim üzerine bu kadar özenle çalışılmış en iyi iş, usta oyuncu kadrosunun özenle seçilmiş hem zaten kendini kanıtlamış iyi oyuncular aynı zamanda da gerçekte yaşamış insanlara birebir benziyorlar. Dekor ve kostümlerde çok başarılı dönemin havasını saçında, odadaki aksesuarlara kadar çok iyi bir şekilde yansıtmışlar.
Dizinin başrollerinde benim Sherlock Holmes filminin Moriarty’si olarak tanıdığım; Mad Man, The Crown, The Terror gibi birçok dizide oynayan usta oyuncu Jared Harris, Valery Legasov’u ki bu sene Emmy’i bu adama vermelisiniz seviyesinde muhteşem bir şekilde oynarken ona, onun kadar başarılı bir şekilde eşlik eden Boris Shcherbina rolü ile Stellan Skarsgård eşlik ediyor. İkisininde oyunculuğu zaten teknik açıdan başarı olan diziyi taçlandıran bir seviyeye ulaştırıyor. Emily Watson başta olmak üzere diğer bütün oyuncularda diziye harikalar katıyor.
Bu diziyi izlemek gerçekten insanın ruhunu yoran bir şey, bazı insanlara belgesel gibi gelmiş ama ben ilk bölümü izlediğimde bir süre kendime gelemedim. Bu dizi hani öyle bir oturuşta bitirebileceğiniz bir dizi değil aralıklarla izlemek çok daha mantıklı bunu kötü anlamda söylemiyorum bu arada sizi çok etkileyen bir yapısı var özellikle müzikler çok iyi kullanılmış ve ilk bölümden itibaren sizi çok etkiliyor. En yüksek puan alan bölüm Valery’nin yaptığı konuşmada dolayı 5. Bölüm olsa da beni en çok etkileyen 3. ve 4. bölüm oldu ama bu tabi ki benim kişisel görüşüm ben insan davranışlarının etkileri görmeyi daha çok seviyorum ve bu iki bölümde bu çok vardı bu yüzen beni aşırı etkiledi.Diziyle ilgili tek sıkıntı belkide karakterlerin hepsinin Rus olmasına ve olayın Rusya’da geçmesine karşın çoğunun İngiliz oyunculardan oluşması ve dizide İngilizce konuşmaları olabilir ama bu tarz yapımlarda artık alıştığımız bir durum haline geldi bu o da dizinin nazar boncuğu olsun.
Dizinin insanları bu kadar etkilemesinin nedeni tamamen doğru olmasa da genel olarak gerçek olaylardan esinlenmiş olması öyle ki o dönemi yaşayan insanlar diziyi izlediğinde zaman yolculuğuna gitmiş kadar gerçekçi olduğunu söylemiş olmaları.Ben diziyi izlerken dizideki karakterlerin hepsine çok üzüldüm çünkü biliyorusunuz ki o karakter kurgu bile olsa masum bir insan sadece o bölgede yaşadığı için bu olaydan etkilendi bu beni dizide etkileyen durum bu oldu.Bizim ülkemizde etkileyen bir olaydı ki o dönemde Almanya radyasyonlu diye çaylarımızı geri yollamış. Dönemin bakanı radyasyonlu çay içmiş ülkemize insanlarına satılmaya kalkınmış. Kaçak çay bu dönemde ortaya çıkmış bu işin magazinsel kısmı ama en acısı Karadeniz bölgesinde özellikle 80li ve 90lı yıllarda doğan çocuklarda sakat doğumlar ve bölgedeki kanser vakaları artmış hatta bunun etkilerini hala hissediliyor maalesef.
Genel olarak bakacak olursak her anlamda çok iyi bir dizi var karşımızda umarım HBO bu tarz mini dizileri yayınlamayı sürdürür bizde kaliteli ve sonu baştan belli olan sakız gibi uzayıp sarpa saran işler izlemekten kurtuluruz. Bu diziyi mutlaka izleyin….

Post a Comment