Yeni Bir Stephen King Uyarlaması: Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı) Film İncelemesi

Yeni Bir Stephen King Uyarlaması: Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı) Film İncelemesi

Stephen King’in şimdiye kadar birçok romanı sinemaya uyarlandı, Pet Sematary filmi de bunlardan en yenisi. Bilmeyenler için bu film 1989’da da sinemaya uyarlanmış ve fazlasıyla ses getirmiştir.

2019 uyarlaması da önceki filmden çok farklı değil. Konuyu şöyle özetleyebiliriz; Louis Creed ve ailesi rahat bir yaşam sürmek için Boston’dan ayrılırlar ve ormanlık bir yerde yeni bir eve taşınırlar. Taşındıkları gün evin arka bahçesinde bir hayvan mezarlığı bulmalarıyla ilginç olaylar başlar. Asıl korkutucu olay ise arabanın ezmesi sonucu ölen kedilerini gömdükten sonra kedinin eve geri dönmesidir.

Film çok hızlı başlıyor yani olaylar çok çabuk gelişiyor, başlarda seyirciyi sıkma gibi bir durum olacağını sanmam. Fakat özellikle ilk yarıda o kadar fazla jumpscare kullanılmış ki beni biraz rahatsız etti. Bir süre sonra alışıyorsunuz ve irkilmiyorsunuz bile efektlerde.

Ayrıca Rachel (anne) karakterinin kız kardeşi konusunu da biraz filmle alakasız ve gereksiz buldum. Kitabı okumadım yani o karakter kitapta var mıydı bilmiyorum, varsa da bence kitabı/filmi daha korkunç hale getirmek için kullanılmış galiba. Hayvan mezarlığıyla bağlanmasını beklerdim kız kardeşi mevzusunun.Baş rolde Jason Clarke var ki kendisi bence çok başarılı bir oyuncudur. Filmde de gayet başarılı oynamış. Aynı zamanda Amy Seimetz ve John Lithgow’da oyuncu kadrosunda yer alıyorlar. Küçük oyunculara gelirsek Gage rolündeki çocuk çok tatlıydı ve neredeyse ilk filmdeki çocukla bire bir aynıydı. Ellie rolündeki çocuk oyuncu ise zor bir rolün altından iyi kalkmış yine de çok daha iyi küçük oyuncular gördük, başka bir seçim de yapılabilirdi cast için.Bazı klişeler çok göze batıyordu filmde. Sadece screenplayde değil sinematografide de daha önce çok kullanılmış hatta artık demode olmuş teknikler vardı. Mesela mezarlık sahnesinde çok yoğun sis kullanmaları biraz bende 80 yapımı bir korku filmi izliyormuş hissi yarattı. Fakat ilk filme de bakarsanız kedilerdeki farkı siz de çok rahat görebilirsiniz. Günümüzde filmlerde kullanılan teknoloji epey geliştiği için bu sefer kediyi gerçekten ürkütücü yapmışlar, filmde de hemen hemen her sahnede görebiliyoruz o kediyi.

Filmi çok merak ediyorsanız ve spoilersız izlemek istiyorsanız fragmanı izlemenizi tavsiye etmem zira tüm olay örgüsünü sırasıyla vermişler fragmanda, tadınız kaçabilir. Hayvan mezarlığı filmi korku filmi sevenler için gidilesi bir film fakat gerçekten güzel ve orijinal bir film izlemek istiyorsanız çok tavsiye edeceğim bir film değil. Yine de karar size kalmış, benim filmle ilgili söyleyeceklerim bu kadardı. İyi seyirler…

 

Post a Comment