Will Smith’li Yeni Disney Uyarlaması: Aladdin Film İncelemesi

Will Smith’li Yeni Disney Uyarlaması: Aladdin Film İncelemesi

Walt Disney Pictures tarafından yapılmış olan yeni uyarlama Aladdin, seyirciyi şaşırtmayı başardı. İyi yönden mi şaşırttı yoksa kötü yönden mi şaşırttı, bunu irdeleyelim…

Bildiğimiz gibi efsanevi masal Alaaddin ve lamba cinini konu eden filmin kadrosu, Naomi Scott, Will Smith, Mena Massoud gibi oyunculardan oluşuyor. Ama asıl şaşırdığımız kısım, yönetmen ve senarist koltuğunda Guy Ritchie’nin oturuyor olması. Daha önce birçok sevilen işle adını duyuran yazarın en bilindik filmleri şöyle; Kral Arthur: Kılıç Efsanesi, Sherlock Holmes, Kod Adı: U.N.C.L.E.

Yeniden seyirciye sunulmuş bu hikayenin biraz daha ilgi çekici olması beklenilirdi, bu beklentiyi karşılayamamış olması, Aladdin’i diğer Guy Ritchie filmlerinden ayırıyor.

Filmin ilk yarısı koşuşturmayla geçiyor olsa da ne yazık ki Will Smith sahneye girene kadar monoton hava bozulamıyor ve bu da seyircinin sıkılmasına sebep oluyor. Will Smith sonunda cin rolüyle karşımıza çıktığında ise dozunda espriler ve şarkılarla film biraz daha eğlenceli hale geliyor.

Alaaddin Arap kültürünün bir ürünü olsa da filme bir Bollywood havası hakim. Sanki Aamir Khan filmi izliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yine şarkılar ve dans sahneleri filmi daha eğlenceli yapan ögelerden birisi bence.

Filmde belki de en güzel şeylerden birisi erkek hegemonyası altında ezilen kadının (her ne kadar prenses de olsa) sesini duyurma çabasını vurgulamış olmaları.

Son olarak, bu filme vasat dersek haksızlık etmiş oluruz fakat Disney’den de daha kaliteli yapımlar beklediğimizi belirtelim…

Post a Comment