VİZYONDA NE VAR? DRAGGED ACROSS CONCRETE (ADALETSİZ)

VİZYONDA NE VAR? DRAGGED ACROSS CONCRETE (ADALETSİZ)

Ülkemizde 10 Mayıs Cuma günü vizyona giren Adaletsiz, bir suçluya aşırı şiddet uygulayan iki polisin açığa alınmasının ardından sisteme olan inancını kaybetmesiyle illegal yollara bulaşmasını konu ediniyor. Senaryo, ortalıkta dönen bir kirli para ve onun peşinde olan temiz emelli birkaç kişi etrafında şekilleniyor.

 

Şimdi senaryo kulağa oldukça klişe geliyor. Evet, senaryo oldukça klişe, ama sinemaya ilgi duyan her insan gibi biliyoruz ki bir hikayenin işlenişi hikayeden daha önemli bir hale gelebiliyor. Adaletsiz, bunun en iyi örneklerinden olabilir. Film, 159 dakika olduğundan dolayı tahmin edersiniz ki hikayeyi ve derdini anlatmakta acele etmiyor. Vince Vaughn’un oynadığı Anthony Lurasetti karakterinin motivasyonu biraz havada kalıyor gibi ama bunun haricinde film her şeyi nakış nakış işliyor.

Adaletsiz, aksiyon, suç, dram üçlüsünü oldukça iyi dengelemiş temposu düşük bir film. Yanlış anlaşılma olmasın düşük tempolu film sıkıcı film demek değildir. Hatta düşük tempo, kaliteli işlendiğinde bir filme level atlattıran bir faktördür. Ayrıca şunu da söylemek isterim ki yönetmen S. Craig Zahler vermek istediği 3 genreyi de olabildiğince sade bir şekilde vermiş. Film, dram kısımlarında onlar için ağlayalım diye yalvarmıyor, keza aksiyon sahnelerinde de bir John Wick şovu yok. Her şey olabildiğince sade.

Filmin kadrosunda yönetmen Zahler’in daha önce Brawl in Cell Block 99‘da birlikte çalıştığı Vince Vaughn, Jennifer Carpenter ve her şeyin odağındaki isim olarak Mel Gibson var. Bu üçlü oyunculuk parçalamasa da senaryoda verilen karakteri oldukça iyi oynamışlar. Bu arada beyaz perde’de Mel Gibson izlemeyi çok özlemişiz be. Fırsatınız varsa bakın derim.

Post a Comment