Ülkemizde En Çok Gişe Yapan 10 Yabancı Film

Ülkemizde En Çok Gişe Yapan 10 Yabancı Film

Sinemaya olan ilgi dünyada olduğu kadar Türkiye’de de gün geçtikçe artmakta. Tüm dünya gibi genel olarak gişe filmlerini tercih eden ülkemiz, tarihin en büyük gişelerini yerli filmlerle yapmıştır. Box Office‘nin 1989’dan bu yana en çok gişe yapmış 100 filminin ilk 25’i yerli yapımlara aittir. Genellikle komedi ve dram arasında giden seyircilerimiz yabancı filmlerde ise aksiyon türüne yönelmiştir. Buyurun ülkemizde en çok gişe yapmış 10 yabancı filmi inceleyelim;

 

10- Pirates Of The Caribbean: Dead Men Tell No Tales ( Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı)

İlk 3 filmle özellikle de Johnny Depp’in canlandırdığı Jack Sparrow karakteriyle beraber taraflı tarafsız herkesin gönlünü kazanan Karayip Korsanları serisi, 4. filmle beraber büyük ivme kaybetmişti. Serinin son filmi olan Dead Men Tell No Tales, ilk 3 filmdeki havayı yakalayamamasına rağmen 4. filmden önemli dersler çıkarmıştı. Ülkemizdeki gişe matematiği genellikle ABD’yle doğru orantılı olmaktadır ancak, Dead Men Tell No Tales ABD’de beklentinin altında kalmasına rağmen ülkemizde 1.529.857 seyirciye ulaşmış ve 17 hafta vizyonda kalmıştır.

 

9- The Hobbit: The Battle Of The Five Armies (Hobbit: 5 Ordunun Savaşı)

Geldik bir başka final filmine. Hobbit serisi eleştirmenlerden sınıfta kalsa da gişe olarak tatmin edici rakamlara ulaşmıştı. Serinin bence açık ara en kötü filmi olan The Battle Of The Five Armies kesinlikle seriye yapılabilecek en kötü finaldi. Ülkemizde 12 hafta vizyonda kalıp 1.647.727 seyirciye ulaşan filmin bu kadar izlenmesindeki en büyük etken bence dünyanın geri kalanı gibi bizlerin de Yüzüklerin Efendisi evrenini çok sevmesidir.

 

8- Troy (Truva)

2004’te dünyayla beraber ülkemizde vizyona giren Troy, dünyada gördüğü değerinin çok daha fazlasını ülkemizde görmüştü. Başrollerini Brad Pitt ve Eric Bana’nın paylaştığı Troy ülkemizde tam tamına 28 hafta vizyonda kalıp 1.692.458 seyirciye ulaştı. Wolfgang Petersen bize ne kadar teşekkür etse az açıkçası 🙂

 

7- The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği)

Az önce de bahsettiğim gibi Yüzüklerin Efendisi serisine ülkemizde özel bir ilgi olduğu aşikar. Bence, serinin en iyi filmi olan Yüzük Kardeşliği gerek kurduğu altyapıyla gerekse karakterlerinin altını çok doğru doldurmasıyla bir seriye atılabilecek en iyi giriş filmi olabilir. İzleyici de buna hak vermiş olmalı ki film, 46 hafta vizyonda kalıp 1.759.705 seyirciye ulaşmış.

 

6- İce Age: Continental Drift ( Buz Devri: Kıtalar Ayrılıyor)

Geldik, hepimizin kutsal serilerinden Buz Devri’ne. Sanıyorum ki ülkemizde bu filmi sevmeyen bir insan dahi yoktur. Buz Devri, uzaktan bakıldığında herhangi bir animasyon filminden farkı yokmuş gibi görünmekte ancak şahsi fikrim Buz Devri’ni özel yapan en önemli şeyin, sağlam temellere dayanan karakterizasyonu. Seri, ilk filminden bugüne kadar karakterlere o kadar güzel ve tutarlı parantezler açıyor ki kendimizi o aileye ait hissedip, onlarla gülüp onlarla ağlayabiliyoruz. Senaryodur, yaratıcılıktır tartışılabilir ama samimiyet olarak Buz Devri bizde her zaman özel kalacaktır. Sizler de bana katılmış olmalısınız ki film ülkemizde 66 hafta vizyonda kalıp 1.883.004 seyirciye ulaşmış.

 

5- Avengers: İnfinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı)

Biz bu filmi övmekten sıkılmayacağız. MCU’nun bence en iyi filmi olan Infinity War, elinde birçok süper kahraman olmasına rağmen hepsini o kadar güzel yansıtmış ki… Bu kadar önemli isimlerin olduğu bir filmde bu dengeyi tutturabilmek inanılmaz bir yönetmenlik başarısıdır. Russo biraderler, tutturdukları bu güzel dengenin yanında, filmi Thanos’un omuzlarına vererek çok doğru bir mimari oluşturmuşlardı. Infinity War, kağıt üstünde Avengers filmi diye gözükebilir ama aslında bence bir Thanos filmi. Olaylara Thanos’un gözünden şahit oluyor ve onun misyonunu tamamlamasına şahit oluyoruz. MCU’nun ülkemizde en çok izlenen filmi olan Avengers: Infinity War 14 hafta vizyonda kalıp 1.909.967 seyirciye ulaştı.

 

4- Avatar

Sinema tarihinin en çok gişe yapan filmi Avatar, ülkemizde 4. sırada kendine yer bulabilmiş. Avatar, yarattığı enteresan dünyası ve bir 3D pilot filmi olmasıyla sinema tarihinde önemli yeri olan filmlerdendir. Her yazımda bahsediyorum ama tekrar bahsetmem gerekirse bu zamana kadar 3D’yi en iyi kullanan filmdir kendisi. Önümüzdeki yıllarda devam filmleri de gelecek olan Avatar, ülkemizde 49 hafta vizyonda kalıp 2.482.991 seyirciye ulaştı.

 

3- The Fate Of The  Furious (Hızlı Ve Öfkeli)

Hızlı Ve Öfkeli serisi dünyada oldukça popüler bir seri olmasının yanı sıra ülkemizde de en çok değer gören seri olabilir. Ülke olarak ne yazık ki aksiyon sinemasında neredeyse hiç olmamamızdan ötürü insanımızın aksiyon filmlerine özel bir ilgisi var. Abartı aksiyonun zirve yaptığı Hızlı Ve Öfkeli serisi de sanırım bizleri bu sebepten dolayı gerçekten doyuran yapımlardan. Filmde birçok mantık hatası ve abartı öğeleri bulunabilir ama Hızlı Ve Öfkeli serisi bizi her daim sinemadan eğlenmiş ve doymuş olarak çıkarmayı başaran nadir serilerden. The Fate Of The Furious, ülkemizde 16 hafta vizyonda kalıp 2.656.286 seyirciye ulaştı.

 

2- Titanic

Titanic, dünyada en çok gişe yapan 2. filmdir. Keza ülkemizde de en çok seyredilen 2. yabancı film olarak dünyayla doğru orantısını korumuştur. Bu saatten sonra Titanic’in ne kadar değerli bir film olduğundan bahsetmeye gerek yok sanırım. Ülkemizde film farklı dönemlerde sık sık vizyona girmiş ve sanırım dünyada bu filmi en çok seven ülke biz olmuş oluyoruz. Evet, film tam tamına 190 hafta vizyonda kalmış ve 2.943.123 seyirciye ulaşmış. 190 hafta gerçekten akla mantığa sığmayacak ve düşündürecek bir sayıdır.

 

1- Furious 7 (Hızlı ve Öfkeli 7)

Geldik listemizin 1 numarasına. Ülke olarak Hızlı Ve Öfkeli serisini ne kadar sevdiğimizden bahsetmiştim. Ve burada da hakkını vermişiz gibi duruyor. Daha önceki listelerimde bu serinin her zaman yüksek gişe yaptığını ama Furious 7’yi özel kılanın Paul Walker’ın trajik ölümü olduğunu söylemiştim. Sanırım ülkemizde çok sevdikleri Walker’a beyaz perde’de veda etmek istemişler ki sinemalara akın edilmiş. Film 14 hafta vizyonda kalıp 2.961.089 seyirciye ulaşmış. Seni her zaman hatırlıyor ve seviyor olacağız PAUL WALKER!

Post a Comment