Tüm Zamanların En Çok Gişe Yapan 10 Filmi

Tüm Zamanların En Çok Gişe Yapan 10 Filmi

1895 senesinde Fransa’da ilk sinema salonu açıldığında sanıyoruz ki kimseler bu sektörün bu kadar büyüyeceğini tahmin edememiştir. Artık birçok şirket filmlerden tahmin dahi edemeyeceğimiz miktarlarda gelir elde etmekte. Hatta Disney gibi büyük şirketler 500-600 milyon dolara dahi burun kıvırır hale geldiler. Peki bu kadar büyük paraların oynadığı bu sektörde en çok gişe yapan 10 filme buyurun bakalım:

10- Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2

Gelmiş geçmiş en ünlü kitap serilerinden olan Harry Potter, sinemaya uyarlanacağını duyurduğunda büyük gişeler yapacağını bir çoğumuz tahmin etmiştik. Seri genel olarak oldukça başarılı gişeler yapmış ve final filmi olan Ölüm Yadigarları part 2 ile 1,341,511,219$ gişe yaparak listede 10. sıraya girmiş.

9- Black Panther

Geçen sene vizyona giren Black Panther gerek eleştirmenlerden aldığı olumlu yorumlarla gerekse çok doğru reklam politikasıyla 1,346,913,161$ gişe yaptı. Hatta reklamı o kadar iyi yapıldı ki Dark Knight’ın aday olamadığı Oscar’a aday oldu. Benim kendi görüşüm ise Black Panther, ortalama bir Marvel filminden daha fazla bir şey vadetmiyor. Ve kendisinin savunduğunun aksine herhangi güçlü bir mesajı yok.

8- Avengers: Age of Ultron

Bana göre en zayıf Avengers filmi olan Age of Ultron, ilk filmle olan o büyük hype’nin altında kaldı. Ama normal olarak Avengers ismi her yerde gişe yapar. Ve Age of Ultron da bu isim ve namdan faydalanarak 1,405,403,694$ gişe yaparak listede 8 numarada kendine yer buluyor.

7- Furious 7

Geldik bir başka gişe canavarı seriye. Fast and Furious serisi her filmiyle oldukça yüksek gişeler yapmasına rağmen serinin 1,516,045,911$ ile en çok gişe yapan filmi Furious 7’yi özel kılan çekimler sırasında hayatını kaybeden Paul Walker oldu. Filmin yarısına kadar oynayan Walker’ın ilerleyen sahneleri ise inanılmaz bir CGI’yla filme yedirildi. Ve oldukça duygusal bir sonla biten Furious 7 hepimizin Walker’a bir vedası oldu…

6- The Avengers

The Avengers’e kadar iyi ve kötü filmlerle çok iyi bir altyapı kuran Marvel, The Avengers’la beraber sabretmelerinin ilk meyvesini toplamış oldu. Film 1,518,812,988$ gişeyle 2012’ye kadarki en yüksek 3. gişeyi yapmış, ve Marvel’in elini güçlendirmiştir. O seneden itibaren ise Disney bu gücü fark etmiş ola ki Marvel’e yatırımlarını gözle görülür biçimde yükseltmişti.

 

5- Jurassic World

Listedeki en sürpriz isim olan Jurassic World, gerek Jurassic Park’a yaptığı saygı duruşu gerekse seriye kattığı özgün bakış açısıyla 1,671,713,208$ gişe yaparak listede 5. sırada kendisine yer buldu. Filmin özellikle Asya pazarında yaptığı reklam politikası da gişenin bu kadar yüksek olmasındaki bir diğer etken.

4- Avengers: Infinity War

Listenin en güncel ismi, 3. Avengers filmi olan Infinity War 2,046,687,478$ gişe yaparak listede 4. sırada yer alıyor. Bence gelmiş geçmiş en iyi MCU filmi olan Infinity War yıllardır beklettikleri Thanos’u bize verilebilecek en heybetli şekilde sunduğu gibi, kalabalık kahraman kadrosundan da olabilecek en verimli şekilde faydalanmıştı.

3- Star Wars: The Force Awakens

Listede 3. sırada kendine yer bulan Star Wars: The Force Awakens’i özel kılan bence yıllardır beklenilen Star Wars filmi olmasıdır. 2,068,223,624$ gişe yapan Force Awakens, hak ettiğimiz değil ama ihtiyacımız olan Star Wars filmiydi. Bu arada Harrison Ford ne kadar gönülsüzce oynamıştı ya 🙁

2- Titanic

Hangimiz Titanic’i izlemedik ki? Ya da daha güzel bir soru, hangimiz o sonda ağlamadık ki… Dünya da bize katılıyor olmalı ki James Cameron’un bu şaheseri 2,187,463,944$ gişe yaparak listede uzun yıllar birinciliği sırtlamıştı. Titanic’i birincilikten edenin yine bir Cameron filmi olması ise ayrı bir enteresan durum. Hepimizin onlarca kere izlediği bu filmde Leonardo DiCaprio-Kate Winslet ikilisi adlarını dünyaya duyururken, Titanic’e kadar sadece aksiyon ve bilim kurgu çeken James Cameron da elini attığı her yerden kaliteli iş çıkardığını bir kere daha kanıtlamış oldu.

1- Avatar

 

Geldik listenin 1 numarasına. Bir diğer James Cameron filmi olan Avatar’ın bu kadar gişe yapmasındaki sebeplerden birinin de adeta bir 3D reklamı olmasıdır. Yanlış anlaşılmasın burada kastettiğim şey günümüzde oldukça alıştığımız 3 boyutlu film izleme furyasını başlatan film olmasına değinmek istedim. Tam tamına 2,787,965,087$ gişe yapan Avatar, hala birçoğumuz için devrimsel bir filmdir. Ve ayrıca söylemek isterim ki 3D’yi daha iyi kullanan bir film hala gelmedi.

Post a Comment