Stephen Hawking’in Son Makalesi Yayınlandı

Stephen Hawking’in Son Makalesi Yayınlandı

Geçtiğimiz Mart ayında 76 yaşında ölen İngiliz fizikçi ve evrenbilimcisi Stephen Hawking’in ‘Kara deliğe düşen cisimlerin fiziksel yapısına ne olur?’ sorusunun yanıtını aradığı ‘bilgi paradoksuyla’ ilgili son bilimsel makalesi yayımlandı. Stephen Hawking’in ölümünden bir kaç gün önce bitirdiği makale, birlikte çalıştığı bilim insanları tarafından düzenlenerek internette yayınlandı.

Makaleyi düzenleyip internet üzerinde yayınlayan Cambridge Üniversitesi’nden teorik fizikçi Prof. Malcom Perry ”Kara Delikte Bilgi Yitimi(Entropi) ve Yumuşak Saçlar” adlı makaleyle ilgili yaptığı açıklamada Stephen Hawking’in 40 yıldan uzun bir süre ”bilgi paradoksu” üzerinde çalıştığını söyledi.

BİLGİ PARADOKSU

Bilgi paradoksu, Alman teorik fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein’ın 1915 yılında yayımladığı genel görelilik kuramına dayanıyor.

Bu teori kütle çekimini, maddenin uzay-zaman bükülmesi etkisiyle açıklıyor ve bu sayede gezegenlerin Güneş etrafında dönebildikleri tezini temel alıyor. Einstein, teorisinde kara deliklerle ilgili önemli öngörülerde de bulunuyor. Teoride kara deliğinin bütün özellikleri belirleyen üç unsurdan; kütle, elektriksel yük ve açısal momentumdan söz ediliyor.

Hawking, Einstein’den yaklaşık 60 yıl sonra deliklerin bir de ısısı olması gerektiği tezini ortaya atar. Bu teoriye göre, uzayda sürekli ısı kaybetmesi gereken kara deliklerin bir noktada buharlaşması gerekir.Ama bilim insanlarına göre bu, bir paradoks yaratıyor.

Hawking son makalesinde, bir kara deliğin entropisinin, ışığın yoğun kütle çekim gücünden kaçamayacağı nokta olan, kara deliğin olay ufkunun çevresindeki fotonlar tarafından kaydedilebileceğini vurguluyor. Makalede bu foton saçaklarına ”Yumuşak Saçlar” adıyla bahsediliyor.

Post a Comment