Son Kez X-Men / Dark Phoenix #filmincelemesi

Son Kez X-Men / Dark Phoenix #filmincelemesi

X- Men filmlerini çocukluğumdan beri çok severim.Çizgi filmleriyle büyüdüm diyebilirim. Bu yüzden de hepsini izledim ve bu neredeyse 20 yıllık sürede hem başarılı hemde başarısız işler gördük. X-2 bana göre ilk üçlemenin en başarılı filmiyken, İkinci serideki First Class iyi bir başlangıç yapmış ve Days of Future ile de zirveye çıkmıştı.Arada çıkan Deadpool ve Logan seri dışında harika işlerdi. Apocalypse ise diğer iki filme göre biraz zayıf bir filmdi ama eski karakterlerin gençliklerini izlemek güzeldi.
Gelelim konumuz Dark Phoenix’e Disney Fox’u satın aldığı için yayın tarihi iki kez değişen ve sonu yeni yayınlanan bir filmin finaline benzediği için sonu değiştirilen(neyse hangi film olduğunu söylemeyim ama filmi izleyecek olanlar anlayacak) aslında talihsiz bir yapım süreci geçiren bir film olarak vizyona girdi.
Film nasıl derseniz dünyanın en kötü süper kahraman filmi değil. Daha kötüsünü de gördüm. Ama gidin sinemada izleyin de diyemiyorum. Ben şahsen bu filme sırf son film olduğunu bildiğim için ve çok sevdiğim oyuncuları son kez beyazperde de izlemek için gittim. Sizde eğer benim gibi düşünüyorsanız bu filme gidin.Bu film daha çok internette veya Netflix, Digiturk gibi platformlara düşüşünde “Aaa bu filminde izlememiştim açıp izleyim” seviyesinde. Filmin en büyük sorunu senaryo ve yönetmen. Bunun nedeni de bence yıllar önce Son Direniş filminin senaryosunu yazan Simon Kinberg’in sanki o filmde çok başarılı olmuş gibi bu filmde yönetmen koltuğuna oturması ve 13 önce yaptığı tüm hataları bu sefer yönetmen olarak tekrar yapması olmuş.
Senaryoda göz batan eksiklikler ve önceki filmler sanki görmezden gelen bir havası var.Bu bir hayran olarak beni rahatsız etti şahsen.Karakter gelişimi ve senaryo Son Direnişle ufak farklarla aynı , bir önceki seride önde olan karakterler bu filmde çok az var.Bu serinin temelini oluşturan First Class, Days of Future ve hatta Apocalypse bile biz bir ekip hikayesi izlerken bu filmde ekip yine var ama olay sadece Jean Grey odaklı ve bu da senaryonun tekrara düşmesine neden olmuş.Sanki o filmler çöpe atılmış gibi hissettim ben.Oyunculaklara gelecek olursak bence kötü değillerdi. Senaryo kötü olunca oyuncular ne yapsın. Sophie Turner, Jean Grey rolünün hakkında başarıyla gelmeye çalışmış ama kötü replikler önünde bir duvar gibi duyuyor maalesef o ve diğer bütün oyuncular bundan nasibini almışlar.Bu güzel kadro ile daha önce olduğu gibi harika işler çıkabilecekken ve bu kadar malzeme varken (çizgi roman serisi varmış Dark Phoenix’in düşünün) ortaya standartların altında bir film ortaya çıkmış. Filmin sadece müzikleri güzel o da Hans Zimmer’in kendi başarısı.
Bunun dışında filmle ilgili daha fazla söylenecek birşey yok maalesef.Yine de serinin hayranıysanız filme zaten gideceksiniz şunu söyleyebilirim, beyaz perdede son kez oyuncuları görmek güzeldi. Umarım Disney’in Fox’u satın alması bizim daha güzel filmler izlememize vesile olur….

Post a Comment