“Oyuncu Dosyaları” Tom Hardy’i Tom Hardy Yapan 5 Film

“Oyuncu Dosyaları” Tom Hardy’i Tom Hardy Yapan 5 Film

Tom Hardy günümüzün en popüler ve en revaçta oyuncularından. İngiliz aktörü bizde değerli kılan, kariyerini gereksiz Hollywood şişirilmeleriyle değil de gerçekten kendisinin dişiyle tırnağıyla kazıyarak kazanmış olması.

Olabildiğince gösterişten uzak bir hayat yaşamayı tercih ettiği bilinen Tom Hardy, her ne kadar bu gidişatını Venom’la bozmuş olsa da kariyer olarak da gereksiz abartılı filmlerden uzak durmayı tercih etmiştir. Işıltılı bir CV’si bulunan Hardy’nin oynadığı tüm iyi filmlerden ziyade kendisinin bugün birinci sınıf bir oyuncu olmasında önemli rolleri olan filmleri sıralamak istedik. Tom Hardy, “kötü filmde oynamaz” algısını nasıl yarattı buyrun beraber inceleyelim;

1- RocknRolla (2008)

Öncesinde Band of Brothers, Black Hawk Down, Layer Cake gibi önemli yapımlarda yer almasına rağmen, İngiliz oyuncu ‘Handsome Bob’ rolüyle ilk simge karakterini canlandırmış oldu. RocknRolla, Hardy için iyi bir kariyer adımı olmasının yanı sıra İngiliz aktör çalıştığı önemli yönetmenlere Matthew Vaughn ve Ridley Scott’tan sonra Guy Ritchie’yi de eklemiş oldu.

2-İnception (2010)

Birçoğumuz Tom Hardy’i İnception sayesinde tanımışızdır. Merak etmeyin dünya da Tom Hardy’i bu filmle tanıdı ve Hardy bu filmle elit oyuncuların arasına kendi ismini eklemiş oldu. Ayrıca İngiliz aktör Nolan’la ilk birlikteliğini bu filmle başlatmış ve bildiğiniz üzere bunun meyvesini de günümüzde halen karşılıklı olarak yemekteler.

3- The Dark Knight Rises (2012)

İnception’dan sonra kariyeri büyük ivme kazanan Hardy çok değil sadece 2 sene sonra Nolan’la bu sefer Batman üçlemesinin son filminde buluşmuş oldu. The Dark Knight Rises serinin en tartışmalı filmi olmasına rağmen tartışılamayan tek bir şey vardı; o da iyi yazılmış bir karakter olan Bane’nin Hardy’nin ellerinde ne kadar kaliteli bir villain’e dönüşmesiydi. Bane Joker’in uzaya çıkardığı çıtaya en çok yaklaşan kötü kahramanlardandı.

4- Mad Max: Fury Road (2015)

Tom Hardy ışıltılı kariyerine oynadığı onca iyi film yetmezcesine bir de birçok insan tarafından gelmiş geçmiş en iyi aksiyon filmi olarak anılan Mad Max: Fury Road’u ekledi. Hardy filmde neredeyse hiç konuşmadan, anlatmak istediği her şeyi jest ve mimikleriyle anlattı. İngiliz aktör’ün değinmek istediğim bir özelliği de bu aslında. Hardy’i en özel kılan özelliklerinden biri olan konuşmadan dahi gözleriyle tüm derdini anlatabilmesini The Dark Knight Rises’ten sonra bu filmde de görmüş olduk. 2017 senesinde de Dunkirk filminde bu özelliğine bir kez daha şahit olmuştuk.

5- The Revenant (2015)

Mad Max: Fury Road’la aynı sene vizyona giren The Revenant’la beraber DiCaprio Oscar kazanırken Hardy ise ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ olarak Oscar adayı olmuştu. Bu Hardy’nin ilk Oscar adaylığıydı. The Revenant’ın İngiliz aktör için bir diğer önemi ise bu zamana kadar yoğun olarak İngiliz sineması içerisinde yer alan oyuncunun biraz daha Hollywood’a yaklaşmasına yol açtı.

Muhteşem oyunculuğu ve karizmasıyla gönlümüzde taht kuran Tom Hardy’nin başarılarının devamını dilerken, ilerleyen yıllarda bir çok şaheserle daha karşımıza çıkacağından şüphemiz yok.

 

Post a Comment