BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ: ORİ AND THE BLIND FOREST İNCELEMESİ

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ: ORİ AND THE BLIND FOREST İNCELEMESİ

Nereden geldiği bilinmez kuvvetli bir fırtına yüzünden Nibel ormanı ölmeye başlar ve her şeyi eski haline döndürebilmek için sevimli bir kahraman Nibel’i kuşatan karanlıkla yüzleşmelidir.

Ori And The Blind Forest, cesaretin, fedakarlığın ve de umudun hikayesini anlatıyor. Bu oyun hakkında yorum yazmak çok kolay olacak çünkü bu oyun tam anlamıyla bir ‘’sanat eseri.’’ Sizi ayrı dünyalara sürükleyecek, oynadıktan sonra sürekli mırıldanmanya engel olamayacağınız müzikleri; 2D bir platform oyununda görebileceğiniz en mükemmel grafikleri, el emeği arka planları ve duygusal hikayesiyle sizi masal gibi bir deneyime davet ediyor.

Metroidvania türündeki bu macera oyununda Nibel’in her köşesi bambaşka bir atmosfere sahip ve görmediğiniz, keşfetmediğiniz hiçbir köşe kalsın istemiyorsunuz. Oyunda ilerledikçe kazandığınız yeni yetenekler oynanış ve bulmaca çeşitliliğini artırıyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki oyunun Harika karakter animasyonları var ve şimdiye kadar oynadığım platform oyunları içinde kontrolleri en iyi olanlardan biri. Bu da oynanışı çok akıcı kılıyor. Oyunun bir diğer hoşuma giden, orijinal özelliklerinden biri de oyunda enerji kullanarak kendi checkpointlerinizi (kayıt noktalarınızı) oluşturuyorsunuz. Bu da oyuna ayrı bir challenge katmış bence.

Oyun özellikle yarısından sonra cidden zorlaşmaya başlıyor ve reflekslerinizi iyiden iyiye zorlayan bölüm ve bulmaca tasarımlarıyla karşılaşıyorsunuz. Türü sevsin sevmesin herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim yapımlardan biri. (Fiyatı da çok uygun!) Son olarak, oyunun bu yıl içerisinde bir devam oyunu da geliyor. Heyecanla bekliyorum.

Post a Comment