“Nightcrawler(2014)” Film İncelemesi #filmtavsiyesi

“Nightcrawler(2014)” Film İncelemesi #filmtavsiyesi

Bugün size yeni izleme şansına eriştiğim ve çok beğendiğim bir film öneriyor ve inceliyorum:“Nightcrawler(2014)”. Bu incelemenin ilk paragrafı spoiler içermeyecek ama ikinci paragraf’tan itibaren filmi spoiler‘lı bir şekilde incelemeye başlayacağım. Gelin spoilersız incelememize başlayalım. “Nightcrawler(2014)”, Jake Gyllenhaal’ın oynadığı Louis karakterinin kendine uygun bir iş bulmasını ve o işi bulduktan sonra o işte yükselirken yaptıklarını ve ne kadar ileri gidebildiğini anlatıyor. Film içerisinde çok fazla oyunculara odaklanılmış yakın plan var ve Jake Gyllenhaal film içerisinde tüm yakın planlarında sizi etkilemeyi başarıyor. Jake Gyllenhaal filmi bir üst seviyeye çıkaran isim olmuş ve film içerisindeki değişimi cidden çok korkutucu ve etkileyici. Film Jake Gyllenhaal üzerinden Louis karakterinin istediklerini elde etmek için ne kadar ileri gidebileceğini ve karakterin nasıl bir sosyopat olduğunu anlatıyor.

Jake Gyllenhaal

Şimdi spoilerlı incelememiz başlıyor ve spoilerlı incelemeye Jake Gyllenhal ile başlayalım. Jake Gyllenhaal‘un karakteri Louis filmin başlarından itibaren bize sosyopat ve kontrol manyağı olduğu ile ilgili ipuçları veriyor ama hiçbir zaman çizgiyi aşmıyor ve kendini kontrol altında tutmayı başarıyor. Film başlarında bu kontrol altında tutmayı çalışan adamı Jake Gyllenhaal harika oynuyor ve onun oyunculuğu sayesinde film içerisinde karakterin neler hissettiğini ve düşündüğünü rahat bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Film ilerledikçe Louis para kazanmaya ve istediklerini yavaş yavaş elde etmeye başlıyor ama karşısına istediklerini elde etmeye başlayınca önemli bir dönüm noktası çıkıyor. Bu dönüm noktası da Louis‘in istediğini almak ve her şeyi kontrol altında tutmak için ne kadar ileri gidip gidemeyeceği. Louis’de hiç tereddüt etmeden sınırı aşıyor ve istediğini elde etmek için her şeyi yok sayıyor.

Louis önüne çıkan bütün engelleri yok sayıp tüm ahlaki sınırları çiğnemeye ve film içerisinde git gide daha kötü birinde dönüşmeye başladıkça filmin gerilim ve heyecan düzeyi artıyor ve film sizi özellikle son kısımlarında sürekli diken üstünde tutmayı başarıyor. Louis‘in filmin sonunda, tüm film boyunca istediği gibi kontrol ettiği yardımcısı Rick‘i artık kontrol edemeyeceğini anladıktan sonra onu öldürtmesi Louis‘in ne kadar ileri gidebileceğinin harika bir kanıtıydı. Filmin sonunda Louis‘in tıpkı Rick gibi sürekli kontrol ettiği Nina‘nın Louis‘e benzemesi harika bir detaydı. Gelin isterseniz buradan da Nina karakterini canlandıran Rene Russo‘ya geçelim. 

Rene Russo

Film ortalarından rağmen Louis‘in Nina‘yı yavaş yavaş avucuna almasını ve kontrol etmesini görüyoruz. Film ilerledikçe de Nina git gide Louis‘e benzemeye ve ahlaki sınırlarını kaybetmeye başlıyor. Film’in sonlarındaki Louis ve Nina‘nın tek plan olan konuşması harikaydı. Nina film içerisinde Louis‘in karakter gelişimi açısından çok önemliydi ve Louis ahlak sınırını yok etmesinde Nina‘nın da payı çok büyüktü. O sahnenin tek plan olması ekstra bir şekilde etkileyiciydi ve bize karakterlerin duygularını harika bir biçimde yansıttı. Burada filmin yönetmeni Dan Gilroy‘u övmek istiyorum film içerisinde harika tek planlar ve açılar kullanmış.

Sonuç

Sonuç olarak çok iyi ve izlemesi çok keyifli gerilim dolu bir film var elimizde. Ben filmi herkese önerir ve bir göz atmalarını tavsiye ederim. “Nightcrawler” sırf Jake Gyllenhaal‘un harika oyunculuğu için bile izlenebilecek bir film. İzleyecek film arıyorsanız “Nightcrawler”ı kesinlikle değerlendirmenizi ve izlemenizi öneririm.

 

 

Post a Comment