NETFLIX’İN YENİ GÖZDESİ “THE SOCIETY” İNCELEMESİ

NETFLIX’İN YENİ GÖZDESİ “THE SOCIETY” İNCELEMESİ

Netflix’in Mayıs Ayında listesine eklediği, şimdiden hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan bilim kurgu, gençlik kategorisinde Netflix’e yeni bir ivme kazandıracak dizisi The Society hakkında bir inceleme yazısı eklemek istedik. 

Bir grup genç öğrencimiz kasaba meydanında aileleriyle vedalaşıyor ve okul gezisine gitmek üzere otobüslerle kasabadan ayrılıyorlar. Çok geçmeden yolların kapalı olduğu bahanesiyle meydana geri bırakılıyorlar ancak kasabaya derin bir sessizlik hakim, onları bekleyen kimse yok. Yavaş yavaş evlerine dağılanlar evlerde kimse olmadığını , ebeveynlerinden her hangi bir iz olmadığını farkına varıyorlar. Çok geçmeden uydular ve dış Dünya ile iletişimlerinin kesildiğini ve kasabada yalnız başlarına olduklarını fark ediyorlar. Kasaba giriş çıkışları kapalı ve göz alabildiğince orman. Yani burada kapana kısılmış durumdalar ve ne olduğu hakkında hiç bir fikirleri yok.

İlk üç bölüm biraz hareketsiz ve aksiyonsuz geçiyor. Bu üç bölümde gerçek hayatta da olabilecek gibi teenagerların sızlanmasını ve üzerlerindeki şoku atlatmasını izliyoruz. Hayatta kalabilmek için yemeklerini, kaynaklarını idareli kullanmak ve yeniden bir düzen oluşturmak zorundalar. Bu görevi doğuştan lider ruhlu Casandra üstleniyor ancak tabi ki herkes koyun gibi hemen ikna olmuyor ve karşı çıkanlar ile aralarındaki ortam gittikçe kızışıyor. Okulun zengin ve yakışıklı öğrencisi Harry sahip olduğu para,araba,popüleritesinin bu dünya da bir işe yaramadığını yavaş yavaş anladığında kurallara uyum sağlamaya başlıyor. Taa ki Casandra’nın başına talihsiz bir olay gelene kadar. Böylelikle kurulu düzenin sarsılmaması ve hayatta kalmak adına liderlik görevini Casandra’nın kardeşi Allie üstleniyor. Kasabının güvenliğini sağlayan Muhafız’lar da başlarda Allie’e destek olsalar da sıkılan halka önerilen demokrasi fikri her bireyi başa geçme ve güç elde etme fikrine itiyor. Bu da kaos’un başlangıcı. 

Dizide birbirinden farklı ve çözmesi zor bir çok karakter var. Bunlardan biri tam anlamıyla bir sosyopat olan Camphell. Sevgilisi Elle’e işkencelerinin haricinde darbe fikrini de çevresindekilere manüpile eden kişi. Ki bu fikir kendi yok oluşlarına atılan en büyük darbe…

Luke ve Helena ise özlerinde iyi de olsa tarafsız olamadıkları durumlarda kötü tarafa çekilen iki aşık. Kendileri dizinin kaos dışındaki bölümünü tek başlarına göğüslediler bizce. Başlarına gelen her kötü şeye rağmen evlilik kararı verme süreçlerini izlemek bizim adımıza keyifliydi.

İlk bölümden son bölüme inanılmaz değişim geçiren Kelly ise ikinci sezonda kendini Doktor olarak ispatlayacağına inanıyoruz.

Demokrasi, Polis Devleti ve Diktatörlüğü deneyen New Ham halkı hiç birini başaramadıkları ilk sezonun ardından ikinci sezonunda daha çok çuvalladıklarına şahit olacağız gibi.

Bizim için dizinin en can alıcı kısmı son dakikada görülen ebeveynlerinin olduğu gerçek kasabada hayatın devam ettiğiydi. “We Remember Them” tabelasında tüm karakterlerin isimlerini görmek ve birbirinden habersiz iki paralel evren olduğuna şahit olmak cevaplanması gereken yüzlerce soru bıraktı bize. Bu yüzden ikinci sezon onayını alacağını umuyoruz. Açıkcası The Society yeni çıkanlar arasında yerini garantilemeye ve yayın hayatını uzun bir süre devam ettirmeye en yakın isim gibi duruyor. Konusu gereği eve dönüş hikayelerini ve tekrar bir medeniyet kurma serüvenlerini biz sabırsızlıkla bekliyoruz. İzlemeyenlere de şiddetle tavsiye ediyoruz…

Post a Comment