Michael Jackson’ın Avukatı “Leaving Neverland”in Yönetmeni Dan Reed’e Dava Açıyor

Michael Jackson’ın Avukatı “Leaving Neverland”in Yönetmeni Dan Reed’e Dava Açıyor

Lütfen izlemediyseniz “Leaving Neverland” belgeselini izleyin ve öyle bu yazıyı okuyun çünkü belgeseli izlemeden önce bende çoğu insan gibi Michael Jackson‘ı çok sever ve sayardım ama “Leaving Neverland” Michael Jackson‘ın gerçek yüzünü bize gösteriyor. Bilenler bilir Michael Jackson 80 ve 90’lı yıllarda müzik endüstrisinde bir efsane konumundaydı ve resmen domine etti bütün müzik piyasasını vede albümleri satış rekorları kırdı ve bütün bu sebeplerden ötürü de Pop’un Kralı lakabı yakıştırılıyordu birçok insan tarafından kendisine. Bütün bu başarılarının eseri olarak Micheal Jackson‘ın çok büyük bir evi ve arazisi vardı. Bu koskoca ev ve arazinin bulunduğu yerin adı ise “Neverland”di. “Neverland”in içinde Micheal Jackson‘ın devasa malikanesine ekstra olarak lunapark bile vardı ve bütün çocuklar “Neverland”e hayrandı ve oraya gitmek istiyorlardı.

Michael Jackson‘da tabiki çocuk ruhlu olduğu ve çocukları çok sevdiğinden ötürü evine çok fazla çocuk alıp onlar ile bu güzel lunapark’ta eğlenip onlarla eğlenceli zaman geçiyor, çocukları mutlu ediyordu. Böyle söyleyince kulağa ne kadar güzel ve masum geliyor dimi? Ama maalesef ki durum bu kadar basit değil. Michael Jackson hakkında her zaman biraz garip olduğu ve normal olmadığı ile ilgili dedikodular her zaman vardı ama bu dedikoduların hiçbir dayanağı yoktu bu sebepten ötürü de bu dedikodular sadece dedikodu olarak kalıyordu ta ki “Leaving Neverland”e kadar. “Leaving Neverland”in ne olduğundan bahsedeyim size ilk olarak: “Leaving Neverland”, Michael Jackson tarafından tacize uğradıklarını iddia eden insanların ifadelerini ve Michael Jackson ve avukatının bu tacizleri örtbas etmek için neler yaptıklarını anlatan 2 bölümlük bir HBO belgeseli.

Ben “Leaving Neverland”i izlemeye başlarken Michael Jackson hakkındaki iddiaların hepsinin yalan olduğunu ve bu belgeseli yapanlarında tek amaçlarının dikkat çekmek olduğunu düşünüyordum. Keşke haklı çıksaydım ama belgeseli izledikten sonra fikrim maalesef ki tamamen değişti çünkü belgesel içinde Michael Jackson‘ın nasıl her şeyi planlı bir şekilde yaptığı ve olaylardan paçayı sıyırmak içinde sürekli parasını, avukatlarını veya gücünü kullandığını görüyorsunuz tüm belgesel boyunca ve belgeseli bitirdikten sonra benim kandım dondu resmen. “Leaving Neverland” tüm çıplaklığı ile size Michael Jackson’ın nasıl bir insan olduğunu anlatıyor. Gelin bende size anlatayım hemen çok uzatmadan. Michael Jackson çocukları taciz etmek için kendine koskoca bir malikane yaptıran ve çocukları kandırıp onları istediği gibi kullanmak için maddi manevi tüm gücünü kullanan, her gün 7-8 çocuk ile aynı yatakta uyuyan bir pedofili kendisi.

Peki HBO “Leaving Neverland” belgeselini dikkat çekmek veya prim için yapmadıysa, neden yaptı? Aslında bu sorunun cevabı biraz karışık çünkü belgesel aslında temel olarak Michael Jackson ile ilgili bile değil. Belgesel aslında tacize uğrayan çocuklar ve onların yaşadıkları ile ilgili ve onlar hakkında. “Leaving Neverland” belgeselinin yapılma amacı ise tamamen farkındalık yaratmak bence. Günümüzde maalesef ki çocuk tacizleri ülkemiz de dahil olmak üzere çok yaygın ve haberlerde sürekli olarak karşılaştığımız bir konu ama bu çocuk tacizi ve pedofili zinciri tekrardan maalesef ki Hollywood‘da çok daha yaygın. Kevin Spacey örneği var karşımızda ve bu çocuk tacizcileri üzülerek söylüyorum ki aramızda yaşıyorlar ve bazıları da Michael Jackson gibi önemli figürler haline geliyor ne yazık ki. “Leaving Neverland” gibi eserler sayesinde bu konu üzerinde daha çok durulması ve bu konun önüne geçilmek istenmesi ileri doğru atılmış çok güzel bir adım bence ama maalesef ki “Leaving Neverland” yüzünden bir sürü ceza aldı HBO.

Peki bu belgesel neden bu kadar önemli? “Leaving Neverland” belgeseli şuan içinde yaşadığımız toplum açısından çok önemli çünkü toplum içinde çocuklar hakkında çok yanlış fikirler var ve toplum, çocuklara karşı çok sert olabiliyor. Çocuk dediğimiz insan saftır ve karşındakinin dediklerine otomatik olarak inanır çünkü karşıdakinin dediğini kıyaslayabilecek ne tecrübe ne de bilgi vardır kafasında. Çocuğun karşısındaki kişi ona ne derse desin çocuk o kişinin dediği şeye doğrudur bu şekilde der ve o şekilde düşünür. Bu sebeplerden ötürü çocukları kandırmak ve kullanmak ne yazık ki çok kolay ve bunun da önüne geçmek için toplum olarak çocuklar konusunda çok daha dikkatli olmamız gerek ve Michael Jackson gibi çocuk tecavüzcülerini çocuklarımızdan uzak tutmamız gerek.

Şimdi başlıkta yazdığımız konuya gelelim. Michael Jackson‘ın avukatı, “Leaving Neverland”in yönetmeni Dan Reed’e dava açmaya hazırlanıyormuş yaptığı belgeselden ve Michael Jackson‘ın ismini kötülemekten ötürü. Ben bu haberi görünce inanın hiç şaşırmadım gayet olası bir şeydi bu dava açma ama ben  Dan Reed‘in bu tarz bir davaya hazırlıklı olduğunu düşünüyor ve adalete inanmak istiyorum çünkü eğer ki biraz bile olsa adalet varsa bu davayı kesinlikle Dan Reed kazanmalı çünkü Dan Reed belgeselinde hiçbir şekilde yalan bir ifade kullanmadı ve sadece tüm gerçekleri anlattı. Elbetteki Michael Jackson‘ı çok sevip körü körüne onun hakkında çıkan tüm kötü haberlere yalan diyen bir kitle olacak ama lütfen siz belgeseli izleyin, olayı araştırın ve kendi düşüncenizi oluşturun kendi fikirlerinizle ve sonuna inandığınız, doğru olduğunu düşündüğünüz şeyi savunun.

Post a Comment