Kitaplardan Sinemaya Uyarlanmış En iyi Filmler

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanmış En iyi Filmler

The Godfather Trilogy

Mario Puzo’nun aynı isimli kitabından uyarlama olan The Godfather üçlemesi sinema tarihinin en önemli mihenk taşlarından olmuştur. Bugün film izlemeyi seven sevmeyen herkesin BABA’yı bilmesi serinin ne kadar büyük bir marka olduğunu kanıtlar nitelikte. Ayrıca seri bugün alışılageldik gangster temasını yaratıp birçok film ve diziye ilham kaynağı olmuştur.

The Lord of the Rings Trilogy

Tolkien’in yarattığı orta dünyayı sanırım aramızda bilmeyenimiz yok. Yüzüklerin Efendisi kitap üçlemesi fantastik edebiyata ışık tutmasının yanı sıra bir edebiyat eseri olarak da gelmiş geçmiş en iyi eserlerdendir. Çok sevgili Peter Jackson da bu üçlemenin hakkını olabilecek en iyi şekilde vermiş, kitabın yaptığı gibi kendisi de fantastik sinemaya yön vermiştir.

Forrest Gump

Winston Groom tarafından 1986’da aynı isimle yayınlanan kitabından uyarlama olan Forrest Gump, Tom Hanks’in şairane oyunculuğuyla bugün hepimiz için bir başyapıttır. Birçok yönden ilham verici olmasının yanı sıra hepimizin hayatından bir parça bulabileceği Forrest Gump, Oscarlar’da da 13 dalda aday olup bunların 6’sını kazanmıştı.

Fight Club

1996 senesinde Chuck Palahniuk tarafından yayınlanan Fight Club, belki de bu zamana kadar beyaz perdeye yansıtılmış en iyi anti-ütopya eseri olabilir. David Fincher, bir insanın içinde bulunduğu kaos ortamı ve kapitalist sisteme yapılmış bir başkaldırıyı yansıtılabilecek en iyi şekilde sinemaya uyarlamış bunun yanı sıra Brad Pitt ve Edward Norton da ona muhteşem oyunculuklarıyla destek olmuştu.

Goodfellas

Nicholas Pileggi’nin Wiseguy isimli eserinden uyarlama olan Goodfellas, kimine göre harika bir Godfather klonu, kimine göre ise birçok akıllı hamlesiyle kendi yolunu çizebilmiş bir gangster filmi olarak adlandırılmıştı. Ben de Scorsese’nin filmi çok zeki bir şekilde Godfather’in klonu olmaktan kurtardığını düşünüyorum.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Ken Kesey’in aynı isimli eserinden uyarlama olan Guguk Kuşu’nu yine temele vurduğumuzda bir başkaldırı hikayesi olarak adlandırabiliriz. Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden olduğuna şüphe etmediğimiz Guguk Kuşu buradaki bir çok eser gibi oldukça güçlü mesajlara sahipti. Ayrıca belirtmek isterim ki günümüzde total sezon süreleri 8-9 saat olan diziler bile Guguk Kuşu’nun ilk 45 dakikada verdiği aidiyet hissini verememekte.

The Silence of the Lambs

Thomas Harris’in aynı isimli eserinden uyarlama olan Kuzuların Sessizliği, birçok psikanalitik diyaloğa ev sahipliği yapmasının yanı sıra standartların çok üstünde polisiye bir hikayeye sahipti. Tam 5 dalda Oscar kazanan film Jodie Foster ve Anthony Hopkins’in kariyerine de parlak bir imza olmuştu.

Anmaya Değer Birkaç Film Daha

The Prestige

Green Mile

Psycho

Paths of Glory

Post a Comment