İzleyecek Korku Filmi Arayanlara: Son 5 Yılda Çıkmış En İyi 10 Korku Filmi

İzleyecek Korku Filmi Arayanlara: Son 5 Yılda Çıkmış En İyi 10 Korku Filmi

Canınız güncel iyi bir korku filmi izlemek istiyorsa doğru yerdesiniz. Sizin için izlediğim filmler arasından son 5 yılın en iyi 10 korku filmini seçtim ve en kötüden, en iyiye olmak üzere sıralıyorum. Bu listede nasıl bu listeye almadın veya bu filmi nasıl kaçırırsın dediğiniz filmler olabilir bu sebepten ötürü sizde listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri lütfen yorumlarda yazın. Şimdi gelin listeye geçelim ve filmler hakkında konuşmaya başlayalım.

10.Don’t Breathe(2016)

2016 yılında çıkışına gerçekleştiren “Don’t Breathe” gerilim düzeyini en üst düzeyde tutmayı başarabilen ve 1 saat 28 dakikalık kısa süresinde sizi gerim gerim germeyi başarabilen bir film. Film çok hızlı başlıyor ve olaylar film sırasında çok hızlı gelişiyor ve tüm filmi diken üstünde izliyorsunuz. Filmi izlerken, filmin ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlamayacaksınız. Filmin tek sıkıntısı sonlara doğru temposunu pek iyi kontrol edemiyor film ve filmin başlarındaki tempodan uzaklaşıyor biraz. Film’de gerilim unsurunu bir üst seviyeye çıkaran en önemli unsur da Stephen Lang olmuş. Kendisi kör bir adamı oynuyor filmde ve onun kör olması ama buna rağmen son derece tehlikeli olması filmi çok ilginç ve gergin kılıyor. Stephen Lang kör bir adamı harika bir şekilde oynuyor ve bütün film boyunca kendisine hayran kalıyorsunuz. Sonuç olarak “Don’t Breathe” kısa öz ve kaçırılmaması gereken bir korku-gerilim filmi.

9.Halloween(2018)

Geçen sene vizyona giren ve milli gururumuz Haluk Bilginer‘in de film içerisinde önemli bir rolü olan “Halloween” filmi slasher türünün bitmediğinin bir kanıtı ve yeni nesil slasher filmlerinin nasıl olması gerektiğinin çok iyi bir örneği. Film içerisinde çok fazla klişe var ama bütün bunları yiyorsunuz çünkü film içerisinde çok korkutucu ve iyi işlenmiş bir Micheal Myers var. Bütün film boyunca Myers sizi korkutuyor ve bir sonraki adımını merak ediyorsunuz Myers‘ın. Haluk Bilginer‘in de filmin 3 başrolünden biri olduğunu söylemekte fayda var kendisi film içerisinde çok önemli bir karaktere can veriyor. Sonuç olarak özellikle o eski slasher filmlerinin hayranlarının kaçırmaması gereken bir film “Halloween”.

8.The Autopsy of Jane Doe(2016)

“The Autopsy of Jane Doe”, bu listedeki diğer korku filmlerinden bile düşük bütçeli, tamamı bir morgda geçen ama sizi inanılmaz geren ve hikayesini çok güzel bir şekilde size anlatabilen bir film. Bütün film boyunca geriliyorsunuz ve film başrolleri olan baba ve oğul ile birlikte sizde yeni bir şeyler öğrenip, gizemi çözmeye çalışıyorsunuz. Film’in gizemini açıklama kısmı bazılarını çok hoşuna gidebilir bazıları da hiç beğenmeyebilir. Ben şahsen çok beğendim ve tüm film boyunca süren gerilimli ve gizemli havanın harika bir şekilde çözüldüğünü düşünüyorum. Sonuç olarak “The Autopsy of Jane Doe” gayet iyi bir gerilim filmi ufak tefek eksiklerine rağmen.

7.Witch(2015)

“The Witch” herkesin çok sevebileceği bir film değil açıkçası film derdini direkt anlatmıyor aksine çok fazla sembolizm kullanarak anlatıyor derdini ve filmdeki çoğu soru işaretini de izleyiciye bırakıyor film. “The Witch” eski zamanlarda geçen ve dini ögelerin ön planda olduğu bir film ve bütün film boyunca inançlar ile ilgili bir sürü şey karşınıza çıkıyor ve film içerisinde sizi şok edecek ve kanınızı donduracak bir sürü an bulunuyor. Filmin tek sıkıntısının temposunun çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak film izledikten sonra üzerine düşünmek ve boşlukları düşünerek kendi kendine doldurmayı sevenler için “The Witch” harika bir korku filmi.

6.The Conjuring 2(2016)

Öncelikle son 5 yıl dediğimiz için bu listede “The Conjuring” yerine “The Conjuring 2” var bunu belirtmek isterim. “The Conjuring 2” korku filmi severler için çok iyi bir film içinde çok fazla korkutucu materyal var ve tüm film boyunca sizi korkutmayı başarıyor film ama benim bu film hakkında en çok beğendim şey The Nun. Sizin de bildiğiniz üzere bu filmden sonra Nun‘ın kendi filmi geldi ve hikayesi anlatıldı ve o Nun bu filmde sizin tüylerinizi diken diken edip sizi sürekli korkutmayı inanılmaz bir şekilde sürekli başarıyor. Sonuç olarak “The Conjuring 2” ilk film kadar olmasa da çok iyi bir korku filmi olmayı başarıyor.

5.IT(2017)

“IT” içinde çok fazla yeni ve korkutucu fikir barındıran ve içerisinde harika oyunculuklar izleyebildiğiniz bir film. Film boyunca her sahnede Pennywise karakteri sizi farklı bir şekilde korkutup ürkütmeyi başarıyor. Bill Skarsgard, Pennywise karakterini harika bir şekilde canlandırmış ve sizin her sahnede tedirgin edebilmeyi başarmış. Filmin tek eksisi ise bu listedeki diğer filmler kadar korkutucu olmaması. Sonuç olarak “IT” korku filmi sevenlerin kaçırmaması gerek çok iyi bir film.

4.A Quiet Place(2018)

“A Quiet Place” adeta bir kısa film gibi çok çabuk bitiyor gibi geliyor filmi izlerken insana. Film boyunca çok az ses duyuyoruz ve vücut dili ve mimikler çok fazla ön plana çıkıyor filmde. Film günlük hayat içinde size çok basit gelebilecek şeyleri ustalıkla, harika bir şekilde korku ögesi olarak kullanıyor. Film boyunca gerilip, korkuyorsunuz ve sürekli olarak bir sonraki sahnede ne olacağını merak ediyorsunuz. Sonuç olarak “A Quiet Place” harika bir korku filmi ve film sonunda sizi filme hayran bırakabilecek ögeler var filmin içinde.

3.The Wailing(2016)

“The Wailing” başlı başına çok iyi bir film ve benim gibi Güney Kore filmleri ile arası kötü birini bile kendine hayran bırakmış bir film. Film tüm korku unsurlarını harika kullanıyor ve tüm film boyunca kendini meraklı gözler ile izletip harika bir final yapıyor. Film şamanizmi ve bunun  ile ilgili korku unsurlarını harika kullanıyor. Film sırasında izleyenlerde fark edecektir ki Güney Korelilerin çokça İç Anadolulara kültürel açıdan benzediğini fark edeceksiniz. Vede film sonunu izleyici yorumuna bırakıyor. Herkes farklı bir şey çıkarabilir bu filmden. Sonuç olarak “The Wailing” filmin türünün en iyi örneklerinden ve kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film.

2.Hereditary(2018)

“Hereditary” benim bu listedeki en çok korkarak izlediğim film ve bu filmin türünün  en iyi örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Spoiler vermek istemediğim için tam olarak açıklamayacağım ama film içerisinde yönetmen sizin aklınız ile oynatan ve kanınızı donduran numaralar yapmış. Tüm film karnınıza yumruk olarak oturuyor ve sizi hem korkutup, hemde şok içerisinde bırakıyor. Sonuç olarak “Hereditary” sizi tüm film boyunca korkutan, aklınız ile oynayan ve rahatsız eden harika bir korku filmi. Ben “Hereditary”nin türünün en iyi örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum.

1.Get Out(2017)

“Get Out” her açıdan bakıldığında harika bir film. Hem korku filmi olarak hemde verdiği mesajlar açısından filmi neresinden tutarsanız tutun harika bir film olduğunun farkına varıyorsunuz. Film içerisinde sürekli tokat gibi suratınıza vuran bir ırkçılık mesajı var ve ırkçılık üzerinden ayakları yere basan harika bir korku filmi yapmış filmin yönetmeni Jordan Peele. Bu filmin Jordan Peele’in ilk filmi olması daha da etkileyici açıkçası. Sonuç olarak “Get Out” ne açıdan bakarsanız bakın harika bir film ve hakkında yapılan tüm övgüleri hak ediyor.

 

 

Post a Comment