“Hellboy(2019)” Spoilersız Film İncelemesi

“Hellboy(2019)” Spoilersız Film İncelemesi

Hellboy, çizgi roman camiası için her zaman çok önemli bir figürdür. Kendisinin yer yer DC kahramanlarıyla team-up’u olmasına rağmen genel olarak Marvel-DC dünyalarına alternatif olacak çok güzel bir evreni vardır. Özellikle Mike Mignola’nın yazar olduğu 1994 çıkışlı Omnibus serisi oldukça iyidir. Ülkemizde JBC Yayıncılık Hellboy’ları Türkçe olarak bize kazandırmaya devam ediyor.

2004 ve 2008 yıllarındaki Guillermo Del Toro imzalı Hellboy filmleri oldukça ortalama filmlerdi. Ve normal olarak ortalama gişelerle vizyonu kapattılar. Şimdi çok da eski olmayan bu seriye reboot neden atıldı, nasıl atıldı ve de atıldığına değdi mi? Buyrun tartışalım.

Hepimiz biliyoruz ki şuan sinemada büyük bir süper kahraman furyası var. Çizgi romanları dahi çok tutmayan kahramanlar da bu furyadan faydalandı normal olarak. (bknz. Guardians of the Galaxy, Venom, Ant-Man, Shazam) Hellboy’un yapımcıları da bunu fırsat bilip “bir de şimdi deneyelim” demişler. Keşke denemeselermiş…

Başrollerde David Harbour, Milla Jovovich, Ian McShane gibi önemli isimlere ev sahipliği yapan Hellboy neredeyse hiç düşünülmemiş senaryosu, 2000’lerin başı kokan mizah stili ve yer yer sırıtan CGI’larıyla ne yazık ki bizi hayal kırıklığına uğrattı. Kahramanımız Hellboy ve villainimiz The Blood Queen’in motivasyonları ufaktan işlenmeye çalışılmış ama çok yetersiz kalmış. Neredeyse her ay bir süper kahraman filmi izlediğimiz bu dönemde Hellboy bize ne yazık ki farklı hiçbir şey vadetmiyor.

Filmin olumlu hiç mi bir şeyi yok diyorsanız Stranger Things ile kalplerimizi fetheden David Harbour, Hellboy olarak gerçekten iyi bir performans göstermiş. Mizah olarak oldukça cheesy kalsa da yer yer tebessüm ettirdi ve ayrıca oldukça akıcıydı.

Toparlamam gerekiyorsa çok zora düşmediyseniz ya da ilk Hellboy serisinin bir aşığı değilseniz izlememeniz size bir şey kaybettirmez. Bu arada film ülkemizde +15 yaş sınırlamasıyla vizyona girdi. Oldukça kanlı sahnelere hazır olun. Gidecek olanlara ise şimdiden iyi seyirler.

Post a Comment