Hakan Muhafız (The Protector) 2.Sezon İncelemesi

Hakan Muhafız (The Protector) 2.Sezon İncelemesi

Türkiye’nin tartışmalı, ilk Netflix dizisi “Hakan: Muhafız”ın ikinci sezonu yayınladı. Gelin ilk olarak ilk sezonda neler olduğunu hatırlayarak incelememize başlayalım.

İlk sezonda neler olmuştu?

Babasıyla birlikte yaşayan ve sıradan bir hayatı olan Hakan. İstanbul’u koruması gereken bir Muhafız olduğunun öğrenmesi ve tılsımlı bir gömlek giyerek şehri yok etmek isteyen Ölümsüzler isimli bir grupla savaşması gerektiğini öğrenmişti. İlk sezonda Hakan’ın bu süreci kabullenme ve eğitim sürecini izlemiştik. İlk sezonda Muhafız’ın kayıp olan hançeri ve yüzüğünü bulmalarını ve en önemlisi de kimliği gizli son Ölümsüzü de bulmaları dizinin ana konusunu oluşturuyordu.
Benim için ilk sezon, başta sırf ilk Netflix dizisi olduğu için izlediğim bir dizi olarak başlamıştı. Bana göre klişe bir süper kahraman dizisinin ilk sezonu gibi ilerlediğini düşünsem de özellikle son iki bölümünün gayet beğenmiştim ve ikinci sezonu da merak ettiğim bir şekilde bir sezon finali ile bitmişti en azından benim için.
Pek çok insan çok fazla eleştirse de ben bu diziyi Netflix’in diğer Süper Kahraman dizileri ile kıyaslama yaptığımda hem senaryo açısından hemde teknik açıdan onlarla aynı düzeyde olduğunu düşünüyorum.

Spoilersız Bir Şekilde 2.Sezon Nasıldı?

Öncelikle ikinci sezon ilk sezonun bittiği yerden başlıyor. Zaten ilk iki sezonu bir arada çektikleri için bu beklediğimiz bir şeydi yeni sezonda 7 Ölümsüz’ü ilk kez bir arada görüyoruz. Onlar hakkında çok fazla olmasa da birçok yeni bilgi öğreniyoruz. Ben şahsen Ölümsüzleri dizide daha çok görmek isterdim ama senaryoyu toparlamış olduklarını görmek güzel. Ben ilk 4 bölümü izledikten sonra şöyle düşündüm sanırım Netflix bu diziyi 2.sezonu için ilk iki sezonunu onaylamış. Diziye giren yeni karakterlerde dizinin gidişatın da önemli roller oynuyor ki özellikle Engin Öztürk benim uzun zamandır gördüğüm en iyi performans olabilir onun dışında Çiğdem Selışık Onat’ta sezonda öne çıkan isimlerden.
Bu sezonda İstanbul mekan olarak çok güzel kullanılmış birçok yeni mekan var. Güzel bir reklam olmuştur bence onun dışında bu sezonda görsel efektlerden çok daha fazla dövüş sahnesi vardı. Ben şahsen çok da aramadım niye görsel efekt var mı yok mu diye. Bu sezonun ilk iki bölümü gerçekten pek iyi değil hatta keşke bu iki bölüm keşke tek bölüm olsaydı da dedim içimden. Lakin üçüncü bölümden sonra dizi gerçekten merak uyandıran güzel bir hal alıyor. Sezonun sonlarına doğru bir sıkıntı var ama en azından sonraki sezonlara umut vadediyor. Dizinin senaryosuyla gerçekten kafa yorarlarsa bir sonraki sezon çok daha başarılı olabilir. İlk sezonu izlediyseniz bence ikinci sezona bir şans vermelisiniz.

Gelin biraz da Spoilerlı bir şekilde konuşalım

Dizi aslında sezona kaldığı yerden devam eder gibi başlıyor. Hakan yeni sorumluluklarının farkına varmış ama bu sefer de gömleği kaybetmenin telaşında. Leyla ise geri dönmüş ama bu dünyaya ait olmadığını düşünüyor. Zeynep babasının ölümü için hala öfkeli ki Sadık Olan olmayı bırakacak kadar ki haklıydı da bana sorarsanız. Sonra  Ölümsüzlerin planını öğreniyoruz ki bu konuda tarihten beslenmiş olmaları bence harika bir şey.
Kara Veba isimli yüzyıllar önce olmuş bir olayı tekrar yapıp istediklerini elde etmek ve evlerine geri dönmek istiyorlar ama dizi boyunca o ev hakkında hiçbir şey öğrenemiyoruz. Düşünmeden edemiyor insan gideceğiniz yere gitmek için illa insanlığı yok mu etmeniz lazım gidin nereye gidecekseniz. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Rüya bu 7 Ölümsüz’den başka Ölümsüzler olduğunu belirtiyor. O diğer Ölümsüzler nereden geldiler bu konuda hiçbir şey açıklamadılar bari ucundan bir bilgi verselerdi.
İlk sezonda sinyallerini göstere göstere veren Faysal ise beni hiç şaşırtmadı. Tek derdinin karısını kurtarmak olduğunu söyleyen ve tam bir aptal aşık gibi davranan Faysal’ı kendinden daha baskın bir karakter olan karısı Rüya klişe bir şekilde önce aptal yerine koydu ve sonra da terk etti. Ardından Faysal taraf değiştirdi sanki bu karakter bunun için yazılmış gibi klişe ama keşke daha yaratıcı bir şey izleyebilseydik.
Leyla’nın önce Faysal’ın kontrolünde olması tamam mantıklıydı hatta Faysal’ın onu karısının yaşaması için kullanması da mantıklıydı ama sonrasında yakar top gibi önce Mergen ve Pirayenin kontrolüne sonra da Rüya’nın kontrolüne geçmesi çok saçmaydı zaten dizinin ilk iki bölümü yavan başlıyor sonraki üç bölümü iyi gidiyor sonra yeniden tutarsızlıklar başlıyor bunda dizinin senaryosunu 6 kişinin yazmasının etkisi çok büyük sanırım Netflix neden buna izin vermiş bilmiyorum 8 bölümünden oluşan ve aşırı karmaşık olmayan bir dizinin senaryosunu neden 6 kişi yazar anlamıyorum.
Diziye Boran Kuzum ve Eser Karabil gibi oyuncular geldiğinde çok sevinmiştim ama iki oyuncuda da hevesim kursağında kaldı. Eser Karabil dizideki tek performansı gayet başarılı olmasına rağmen saçma sapan bir nedenden ölüyor. Boran Kuzum ise yeteneğini gösteremeden fragmandaki dövüş sahnesinin dışında hiç işlevi ile olmadan öldürülüyor. Aynı rolde 10 kere gördüğümüz Saygın Soysal ise onlardan daha çok role sahip bari aynı karakteri başkası oynasaydı ben olsaydı Mengen rolünü Eser Karabil’e verirdim en azından bana göre daha yetenekli bir oyuncuyu daha çok görmüş olurduk.
Bu dizide beni başta heyecanlandıran ama sonradan karakter olarak hayal kırıklığına uğratan karakter ise Engin Öztürk’ün Levent karakteri oldu ben Hakan’ın abisi olduğunu öğrendiğinde çok şaşırdım tamam fragmanlarda ben Muhafız kanındanım diyor ama ben kuzeni falan diye düşünmüştüm. Abisi olduğunu duyunca şaşırdım ayrıca da Hakan’ın neredeyse zıttı bir karakter olarak düşünürken ondan daha saf – salak bir karakter çıktı. Son iki bölümde yaptığı saçmalıkların izahı yok gerçekten. “Hakan: Muhafız” klişelerinden bir türlü kurtulamıyoruz bir türlü hani sezonun sonunda bazı karakterler iyi tarafı bazıları ise kötü tarafı seçerler ya aynı şey bu dizide bir kere olsun farklı bir şey yapın lütfen.
Ben ilk sezonda da herkesin aksine Hakan’ı ve Zeynep’i beğenmiştim bu sezon da gayet iyilerdi ama Leyla karakterini oynayan Ayça Ayşin Turan ise ilk sezonda hiç beğenmeme rağmen bu sezon gayet başarılı buldum. Dizinin gerçekten en büyük sorunu senaryo oyunculuklar ne kadar mükemmel olmasa da yeterli olursa olsun senaryo bu sezon da bu dizinin en büyük sorunu olmuş maalesef.
İzlenmeyecek bir dizi mi hayır, birçok bu diziyi yere yere bitememiş yok ilk sezon daha iyiydi diyenler var ben buna katılmıyorum ilk sezondan daha iyi bir sezondu ama senaryo konusunda maalesef çok eksikliği var ama buna rağmen dizi 3. ve 4. Sezon onayını aldı. Umarım bundan sonraki sezonlarda senaryoya daha dikkatli bir şekilde özenirler ve her bölüm 3. ve 4. bölüm gibi olur.

Post a Comment