Gandalf Kimdir?

Gandalf Kimdir?

Gandalf, J. R. R. Tolkien’in çocuklar için yazdığı Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serisinin çok tutulması ile birlikte bütün dünyada adını duyurmayı başarmış kitap ve film karakteridir.

Gandalf, bir İstari ya da Orta Dünya büyücüsüdür. İstari nedir diye soracak olursanız,  İstari ya da Büyücü, J. R. R. Tolkien’in kurgusal Orta Dünya evreninde ki bir ırk. Valar, Morgoth egemenliğinin sona erdirilmesinden sonra yükselişe geçen Sauron tehdidine karşılık, kendi Maiar’ından olan bu temsilcileri Orta Dünya’ya göndermişlerdir.

Maia’lara, elfler tarafından İstari, insanlar tarafından ise Büyücü denir. Şunu da söyleyeyim Maia’lılar Orta Dünya’ya geldikleri zaman yaşlı görünürler, güçlerinden arınmış yaşlı adamlar kılığındaydılar ancak Maia’lılar ölümsüzdürler acı, zevk ve korku hissetmezler sadece insan formunda acı, zevk ve korkuyu hissederler.

Ölümsüz Topraklar’da Gandalf, Olórin adlı bir Maia ruhuydu ve rüyaların efendisi Irmo’nun bahçesinde (Lorien) yaşıyor ve sık sık merhametli Nienna’yı ziyaret ediyordu.

Güneşin üçüncü çağının 1000. yılında Orta Dünya’ya gönderilen 5 büyücüden biri olmak üzere seçildi. Dış görünüşü, büyük bir pelerin ile sivri uçlu bir şapka giymiş ve elinde bir asa taşıyan, sakallı bir adam biçimidir.

Gri limana vardığında, Círdan ona, Narya ya da ‘ateş yüzüğü’nü verdi. Bu yüzük soğumuş, korkmuş bedenlerin ruhunu tutuşturur ve cesaretlendirirdi. İki bin yıldan uzun bir süre boyunca Gandalf, Orta Dünya’da etkisini arttıran kötü güçler ile savaştı.

Yüzük savaşında, Gölgeyele ( Shadowfax) adlı atını süren Gandalf her yerdeydi: Rohan kralı Théoden’in ilham kaynağı, Isengard’da Saruman’ın sonunun hazırlayıcısı ve Minas Trith kapılarında Cadı kralın Durdurucusu hep o oldu. Yüzük taşıyıcısı tek yüzüğü yok ederken, Gandalf Mordor’un Kara Kapısı önünde Batı Ordusunun komutanları ile birlikteydi.

Büyücü ırkının en önemli temsilcisidir. Yüzüklerin Efendisi’nin sinema filminde bu karakteri Sir Lan McKellen canlandırmıştır. Rolü çok güzel oynadığını da söylemeliyim.

Gandalf ile birlikte gelen 4 büyücünün isimleri ise şöyledir:

1-Saruman

2-Radagast

3-Pallondo

4-Alatar’dır.

Gandalf’ın sahip olduğu ünvan/diğer isimleri: Gri Gandalf, Beyaz Gandalf (Ak Gandalf), Mithrandir, Gandalf Greyhame ( Grihamut Gandalf), Olórin, The White Rider ( Ak Süvari), Stormcrow ( Felakettellalı), Incánud, Tharkûn, Guardianwizard ( Muhafız Büyücü) ve son olarak da Akyıldız ünvanlarına sahiptir. İsminin anlamı ise, Güç ve Bilginin Uyumu. Silahı Glamdring ve Ak Asa’dır.

Eğer daha Yüzüklerin efendisi ve Hobbit serilerini izlemediyseniz tavsiyem hemen izlemeniz yönünde. Romanını okumanızı da tavsiye ediyorum, Sonuçta insanlar gördüklerini değil hayal ettiklerini daha çok beğenir.

 

Gandalf’ı filmde kısaca nasıl göreceğiz; Orta Dünya’yı fethedip hakimiyetine almakta kullandığı diğer Güç Yüzükleri’ne hükmeden Tek Yüzük’ü ilk çağlarda yapan, hikayenin kötü karakterlerinden biri olan Karanlık Lord Sauron’u yok etmek için kurduğu Ekip ile birlikte Yüzük Savaşı’nın gidişatını takip eder.

Üç Yüzük Göğün altında

yaşayan Elf krallarına,

 

Yedisi taştan saraylarında ki

Cüce hükümdarlara,

 

Dokuzu ölümlü insanlara,

ölecekler ne yazık ki;

 

Bir Yüzük gölgeler içinde ki

Mordor Diyarı’nda,

 

Kara tahtında oturan

Karanlıklar Efendisi’ne.

 

Hepsine hükmedecek bir yüzük,

Hepsini o bulacak,

 

Hepsini bir araya getirip,

karanlıkta birbirine bağlayacak

 

Gölgeler içindeki

Mordor Diyarı’nda.

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Gandalfhttps://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C3%BCz%C3%BCklerin_Efendisi  

http://buyuculer.kayiprihtim.org/gandalf.html

 

Post a Comment