FRANKENSTEIN ve MARY SHELLEY   

FRANKENSTEIN ve MARY SHELLEY   

           
Artık çoğumuzun öğrendiği gibi Frankenstien canavarın değil onu yaratan adamın soyadı. Yanlış bildiğimiz bir şey daha varmış, en azından benim açımdan. Aslında Frankenstein canavarı gerçekte kötü kalpli bir iblis değilmiş, tek istediği insanların onu sevmesi, arkadaşlık etmesiymiş. Bunu göremeyince, herkes ona iğrenerek, korkarak bakınca kötülükler yapmış. Ama bunları yaptığı için hep kendinden nefret etmiş.
Benim bildiğim hikayeden çok farklı bir Frankenstein’dı okuduğum ve çok daha güzeldi. Ayrıca yoğun felsefik bir tarafı da vardı.

Kitapla ilgili en çok dikkatimi çeken şey ise Shelley’nin bu kitap için Darwin’nin deneylerinden ilham alması oldu. Bu kadar genç yaşta böylesine bir bilimkurgu yazan kişinin hayatını da çok merak ettim ve bununla ilgili 2017 yılında çekilmiş Mary Shelley adlı filmi izledim.

Filmde anlatıldığı kadarıyla Mary’nin zorlu bir hayatı olmuş. Annesini genç yaşta kaybetmiş, hiç sevimli olmayan bir üvey anne gelmiş. Tam hayatının aşkını bulduğunu zannederken karşısına yine bambaşka zorluklar çıkmış.
Küçüklüğünden beri korku hikayelerini seven Mary, Galvanizm ile ilgilenmeye başladığında aslında kafasında Frankenstein fikri oturmaya başlamış. Dönemin şairi Lord Byron ve birkaç arkadaşı ile birlikte sıkıntılarını gidermek için korku hikayeleri yazmaya karar verdiklerinde, Mary de Frankenstein fikrini yazıya dökme fırsatı bulmuş diyebiliriz.


Yazarın kitabı nasıl bir psikoloji ile yazdığını izlemek benim için kitaba ayrı bir anlam kattı. Filmi izlerken hissettiğim, aslında o yaratığın ruhuyla kendi ruhunu özdeşleştirmiş olmasıydı.
Kitaba anlam katmak için ya da kitabı okumadıysanız Mary Shelley ile tanışmak için harika bir fırsat bence.

Ayrıca filmde Mary’nin hikaye yazan arkadaşlarından John William Polidori ile de tanışacaksınız ki kendisi Bram Stoker’in ‘Dracula’sından önce, türünün tek örneği olarak anılan ‘Vampire’ öyküsünü yazmıştır. Böylece yazarların can sıkıntısından ortaya dünyayı sarsan iki muhteşem kitap çıkmıştır.

Post a Comment