Düşünce Yapınızı Farklı Noktalardan Değiştirecek 8 Kitap

Düşünce Yapınızı Farklı Noktalardan Değiştirecek 8 Kitap

8. Tüfek, Mikrop ve Çelik / Jared DIAMOND
Bir dönem satışı yasaklanmış fakat şuan kolayca ulaşabileceğiniz bu kitap, insanlık tarihinin başlangıcından itibaren beslenme, barınma, üreme ihtiyaçlarını karşılama konusundaki gelişimini; dönemin şartlarına göre göç rotasını, medenileşme ve modernleşme aşamasını detaylıca ve sade bir dille anlatıyor. Kitabı bitirdiğinizde “ilkel” insanların günümüz şartlarına getirildiğinde vereceği tepkileri sorgulayacağınızdan eminim. İnsanoğluna dair farklı bir bakış açısı kazanmak için sizi yormayacak başarılı ve akıcı bir eser!
7. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu / Stefan ZWEIG
Herkesin en az bir kez bu kitabın adını duyduğuna eminim. Eğer şimdiye dek eliniz yeltenmediyse bir çırpıda okunup biten bu aşk ve hayranlık dolu mektuba göz gezdirmenizi isterim. Bir kadının, hayatı boyunca gizli gizli deliler gibi sevdiği adama karşı belki de ilk ve son itiraflarını okuyacaksınız. Kitabın kapağını kapattığınızda arkanıza yaslanıp “Vay be!” diyeceğinize eminim.
6. Leyla / Alexandra CAVELIUS
Bu acı dolu kitabın belki de en acı yönü, yaşanmış bir olay olması… “Leyla”nın, bu Bosnalı küçük kızın savaş dönemi toplama kampında yaşadıklarını okudukça tüyleriniz ürperecek, göz yaşlarınızı tutamayacaksınız. Belki kitabın belli bölümlerinde okuyamayacak raddeye gelecek ama devam edeceksiniz, emin olduğum tek nokta ise bittiğinde uzun süre etkisinden çıkamayacaksınız.

5. Bülbülü Öldürmek / Harper LEE
Filmi de oldukça bilinen bu kitap raflarda gözünüze en az bir kez ilişmiştir. Kitapta öyle basit bir olay çerçevesinin içinde öyle güzel mesajlar verilmiş ki sayfaların nasıl akıp geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Kitabı okurken toplumsal ayrımcılık, suçlu/suçsuz, adalet, hukuk kavramları kafanızı kurcalamaya başlayacak. Tüm bunlar olurken yer yer gülümseyip yer yer göz yaşı dökeceksiniz. Farkında olmadan kafamıza ördüğümüz duvarların yıkılışını seyretmekse yazarın bize en büyük iyiliği.

4. Veronika Ölmek İstiyor / Paulo COELHO
Bitirdiğinizde, kitaba başladığınızdaki kişiden çok daha farklı biri olacağınıza teminat verdiğim kitaplardan biri. Olay o kadar hızlı ilerleyecek ki kendinizi bu akıntıya bırakmışken karşılaşacağınız son sizi sarsıp kendinize getirecek. Bendeki etkisini tazelemek için tekrar tekrar okuduğum eserlerden. (Kısa bir filmi de var fakat önce kitabı okumanızı tavsiye ederim, film biraz daha yüzeysel kalıyor.)


3. Fincandaki Fırtına / Helen CZERSKI
En sevdiğim, en zevkle okuduğum kitaplardan biridir. Siz hiç reçelli tost ekmeği yere düştüğünde neden reçelli kısmının halıya denk geldiğini düşündünüz mü? Sadece şanssızlık mı? Veya ağzına kadar dolu kahve fincanıyla yürürken dökülmemesi için atmanız gereken adımların frekansını merak ettiniz mi? “Fizik” dendiğinde çoğumuzun yüzünü ekşitmesine rağmen bu kitaptan sonra etrafınızı daha açık gözlerle incelemeye başlayacaksınız. Ağzı açık gazoz şişesinden yüzeye doğru yükselen kabarcıklar bile merakınızı uyandıracak!

2. Bilinmeyen Hitler / Aytunç ALTINDAL
Hitler’le ilgili bildiğiniz tüm tarihsel imajı unutun. Zaten yapmasanız bile bu kitap unutturacaktır. Kitap, Hitler’in hayatındaki perde arkaları, özel hayatı ve karakteri hakkında daha önce duymadığınıza adım kadar emin olduğum hayretle okuyacağınız bilgilerle dolu. Ben hızını alamayıp bazılarını not bile almıştım ama söylemiyorum, sürprizi kaçmasın.

1. Beyin (Senin Hikayen) / David EAGLEMAN
Bizi biz yapan şey nedir? Karar verme aşamasında beynimiz bir algoritma gibi davranıyorsa bizi yapay zekadan ayıran şey nedir? Beyin nasıl karar verir? Zaman zaman bizi neden ve nasıl şaşırtır? Benlik ve zihin üzerine aklınıza gelebilecek bütün sorulara açık ve net cevaplar bulabileceğiniz, öğrendikçe daha fazlasına iştahlandıracak enfes bir kitap!

Post a Comment