Dünya Turu 2. Durak: İstanbul

Dünya Turu 2. Durak: İstanbul

1. Eminönü

 

 

Eminönü: “Mağazalar çok pahalı, boş ver Eminönü’nden alırız.” dedikleri yer tamda burası. Uygun fiyatta aklınıza ne geliyorsa bulabilirsiniz. Meşhur Kapalı çarşısı ve mısır çarşısını gezmemizi tavsiye ediyorum.

 

Eminönü Balıkçılar: Balıkçıların el lezzeti ve denizin tuz kokusu üstüne mükemmel bir keyif vermektedir. Yalnız resme aldanıp orayı boş sanmayın, ayakta yiyenler bile var.. Oturabilirseniz ne mutlu, şansınıza artık.

 

 

2. Galata Köprüsü

 

 

Galata Köprüsü: Galata Köprüsünün altında şık Restoranlardan birine oturup hem yemeğinizi yiyebilir hemde denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

 

Galata Köprüsü eski zamanlarda yangınlardan sıkı bir şekilde korunuyordu. Bu sebeple ahşap döşemelerin yanmaması için, gündüzleri köprüden geçenlerin tütün içmeleri yasaklanmıştı. Ayrıca; Köprü geceleri de kapatılırdı. Köprü ücretli tarifeyle yayalara hizmet ettiği bilindiği gibi, alınan ücrete de müruriye denirdi.

 

 

3. İstanbul Boğaz Köprüsü

 

 

Asya ve Avrupa kıtaları arasında karayolu ulaşımını sağlayan Boğaziçi Köprüsü, zarif mimarisi ile “Boğaz’ın incisi“olarak da adlandırılır. Ortaköy veya Yeniköy tarafından özel bir akşam yemeğinize eşlik edebilir.

 

 

4. Rumeli Hisarı

 

 

Osmanlı döneminde, İstanbul Fethi sırasında Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek için yapılmış olan etrafı kalelerle kaplı Rumeli Hisarı günümüzün vazgeçilmez mekanları arasında yer alır. Hem turistlerin hem İstanbul’da yaşayanların kesinlikle bir hafta sonu kahvaltısı için aynı zamanda da tarihi yapıyı görmek için gitmesi gereken mekanlardandır.

  • Adres: Yahya Kemal Cad. Sarıyer – İstanbul

 

 

5. Çırağan Sarayı

 

 

Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı bir dönem konumu itibariyle “Beşiktaş Sarayı” olarak da anılmaktaydı. Büyük bir ihtişama ve görkeme sahip olan saray, bugün düğün, balo, parti gibi organizasyonların düzenlendiği bir mekan halini almıştır. Böyle bir mimariyi görmek, geçmişten bir hava solumak isteyenlerin çeşitli organizasyonlar için uğrak yeri olmuş, bir çok yerli yabancı turisti ağırlamaktadır.

Post a Comment