Blumhouse’tan Yeni Bir Psikolojik Korku: Ma Film İncelemesi

Blumhouse’tan Yeni Bir Psikolojik Korku: Ma Film İncelemesi

Hollywood’un bitmek tükenmek bilmeyen birbiri benzeri korku filmleri hala ülkemizde dahi izlenmeye devam ediyor, bu sebepten de bu filmler yapılmaya devam ediyor, kısır döngü bu olsa gerek.

Bugün de bir Hollywood filmi olan Ma’dan bahsedeceğiz. 31 Mayıs itibariyle vizyona giren film, reklamını iyi yaptı sayılır. Zaten hiç reklam yapmamış olsa bile en başarılı film yapımcısı diyebileceğimiz Blumhouse Productions tarafından yapılmış olması filme pr sağlayan özelliklerden. Bulmhouse’un daha önce yapmış olduğu Purge, Paranormal Activity, Split, Us, Get Out, Sinister gibi filmlerin ünü neredeyse tüm dünyaya yayılmış durumda. Fakat Ma filmi bu filmlerle kıyaslanır mı bilemeyiz.

Film, gençlerle yakınlık kurmasını anlamlandıramadığımız orta yaşlı bir kadın olan Sue Ann’i ve yakınlık kurduğu grubun bir parçası olan Maggie’yi konu ediyor.

Sue Ann, yani gençlerin ona hitap ettiği ismiyle Ma, filmimizin kötü karakteri olduğu apaçık belli fakat bunu seyirciye daha da anlatmak için filmin ilk yarısında Sue Ann’i gördüğümüz sahnelerde jump scareler var. (Çok değil yalnızca 1-2 tane) Oldukça güzel işlenebilir olan bir ana tema olmasına rağmen film maalesef çok fazla klişe barındırıyor ve bu durum da olay hikayesini fazla tahmin edilebilir kılıyor. Mesela filmdeki gençlerin onca şeye rağmen hala Sue Ann karakterine güveniyor olması da mantık dışı ögelerden bir tanesi. Bunun gibi diğer mantık hataları da mevcut.

Baş roldeki Octavia Spencer’ın iyi bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum, diğer oyuncular da aynı şekilde öyle.

Filmin edit aşamasında eklenmiş olan alev figürleri pek başarılı gelmedi gözüme maalesef. Günümüzde bu tarz işleri çok iyi başaran insanlar var ve teknolojiyi nasıl kullanmaları gerektiğini biliyorlar. Filmi bu konuda zayıf buldum.

Bazı sahneler, sizi huzursuz edebilir ve izlerken rahatsız olabilirsiniz. Sanırım filmin 18 yaş ve üstü kitleye yapılmış olma sebeplerinden birisi bu sahneler.

İlk yarı uzun bir giriş kısmından oluşuyor, ikinci yarıda ise olaylar daha hızlı ve izleyici için daha açıklayıcı. Sue Ann hakkında daha çok bilgi sahibi oluyor ve psikolojisini daha iyi anlayabiliyoruz.

Ma filmi hakkında düşüncelerimi özetleme gerekirse, ortalama düzey bir gerilim filmi, izlenebilir fakat daha önce benzerlerini çok gördüğümüz için bu fırsatı başka bir filmde kullanabiliriz. Seçim size kalmış. İyi seyirler dilerim…

 

#Spoilerlı Not#

Bu tarz filmlerin sonundaki büyük kurtulmaya çalışma sekansından sonra küçük bir sahne daha verilir ve seyirciye karakterlerin kurtulduktan sonra neler yaptığı, sonrasında gelişen olayları kısaca gösterirlerdi ama bu filmde öyle bir durum olmuyor. Gençler kurtuluyor, Ma ölüyor ve kapanış. Mesela bıçaklanmış olan Andy’e ne olduğunu bilmek isteyebilirdik. Bu yüzden finalin birden kesilmesi yerine 1-2 dakikalık bir sahne görsek daha iyi olabilirdi.

 

Post a Comment