Bird Box Film İncelemesi

Bird Box Film İncelemesi

 

Netflix’in gözümüze soka soka aylardır reklamını yaptığı Bird Box filmini yeni izleyebildim. Biraz incelemelerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Filmin konusu oldukça ilginç; önce Rusya’da başlayıp sonra Amerika’ya yayılan doğaüstü bir olayın sonucunda insanların çoğunun kendisini öldürmesi ve kalanlarında yaşam savaşı vermesiyle ilgili.

Ben filmi araştırıp izlemeden önce bilim kurgu filmi olduğunu yani dünyaya yayılan bir virüs sonucunda kıyametin yaşanacağını sanıyordum. Ama böylesi de filmi daha ilginç yapan şeylerden birisi olmuş bence.

 

 

Başrolde Sandra Bullock var neredeyse herkesin bildiği gibi… Gerçekten çok iyi oynamış ama youtube reklamları sayesinde “If you hear something in the woods, you tell me!” repliği hala kulaklarımda sanki. Her neyse gerçekten oyunculuğunu çok beğendim. Sarah Paulson da rol arkadaşı olarak çok yakışmış Bullock’a. Ayrıca çocuk oyuncular da dahil tüm oyuncular rolünü iyi başarmışlar.

 

 

Gerilim türünde ortalamanın üstünde bir film olduğunu düşünüyorum fakat Bird Box, mecburen olsa gerek, klasik Netflix filmi kalıplarına da girmiş.

Filmde flashback ve flash forwardları iyi ayarlamışlar yani seyircinin kafası karışmıyor ve ilgisi dağılmıyor. Bunu başaramayan çok film gördük daha önce.

Filmin sonunda biraz daha açıklayıcı olabilirlerdi, bazı şeyler sanki havada kaldı gibi oldu bence.

 

 

A Quiet Place benzetmeleri hakkında da yorum yapmak istiyorum. “Biri görmekle ilgili diğeri sesle.” tarzı yorumlar yapılmış. Bird Box’ta görmemeleri gereken bir varlık var ve gözlerini bağlamazlarsa onları öldürüyor. Diğer filmde ise sese duyarlı varlıklar insanları öldürmeye çalışıyor. Ben filmlerin birbirine benzediği fikrine katılmıyorum, iki farklı gerilim filmi bence. Ayrıca karşılaştıracak olursak A Quiet Place çok daha başarılıydı.

Sonuç olarak Bird Box filmi tam akşam otururken ‘hadi açıp bir film izleyelim’ dedikten sonra oturup hep beraber izlemelik bir gerilim filmi. Kararı size bırakıyorum, izleyeceklere iyi seyirler dilerim.

(Aşağıda devamı var.)

 

#Spoilerlı Notlar#

Yukarıda bahsettiğim “havada kalan şeyler”e örnek vermek istiyorum. Seyircinin ilgisini çeken fakat açıklanmayan olaylar vardı; mesela polis olan kız ve sarı saçlı adamın kaçtıktan sonra nereye gittikleri… Tamam bu önemli bir ayrıntı olmayabilir fakat yine de sorguluyor insan. Benim aklıma şu geldi, marketteyken filmin kötüsü Douglas’ın “Markette yaşayalım burada bir sürü erzak var.” fikri kızın aklına yatmış olacak ki çocuğu da alıp oraya kaçmış olabilirler.

İkinci olarak, neden bazı insanlar o varlığı görse bile kendilerini öldürmüyorlar, neden onlarda farklı etki ediyor, ayrıcalıkları sadece deli olmaları mı? Daha da ilginci hamile kadınlar ve çocuklarla ilgili bir şey vardı filmde anlayamadığımız. Mesela neden iki kadın da aynı anda doğum yaptılar, eve sonradan gelen deli adam (Gary) bebekler doğduklarında neden yakından bakmak isteyecek kadar ilgilendi onlarla?

Asıl önemli olan ise bu varlık(?) nedir ve ortaya nasıl çıkmıştır? O şeyle ilgili çok fazla bilgi vermediler filmde. Bildiğimiz tek şey gözlerimizi açtığımızda bizi etkilediği…

Bu gibi sorular aklımıza takıldı, belki bazı şeyler açıklanmıştır da biz izlerken fark edememişizdir bilmiyorum…

Post a Comment