Avrupa’da Hala Krallıkla Yönetilen 8 Ülke

Avrupa’da Hala Krallıkla Yönetilen 8 Ülke

  • Birleşik Krallık

1952 yılından bu yana Britanya’da tahta oturan 87 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth’in varisi olarak 64 yaşındaki oğlu Prens Charles bulunuyor. İngiltere tahtının ikinci varisi Prens William ve Kate Middleton, 2011 yılında Londra’da düzenlenen görkemli bir törenle evlendi. Tüm dünyanın yakından izlediği tören, ülkedeki geleneklerin gücünü bir kez daha göstermiş oldu.

  • Danimarka

Diğer krallıklar gibi, Danimarka’da da kraliyetin rolü ve işlevi üzerinde tartışmalar yer almakta. Fakat, buradaki genel ton diğer krallıklara nazaran çok daha yumuşak. Sembolik Monarşinin olduğu ülkede krallığın yaptığı en büyük iş ülkeye gelen devlet başkanlarını karşılamak. Danimarka’da tahtın sahibi Kraliçe 2. Margrethe. 73 yaşındaki kraliçe 1972 yılında bu göreve geldi. Ülkede yapılan anketler halkın yüzde 70’inden fazlasının monarşiden memnun olduğunu ortaya koyuyor.

  • İsveç

Monarşi geleneğinin sürdüğü yerlerden İskandinavya’da İsveç Kralı 16’ncı Carl Gustav, 1973 yılından bu yana aynı koltuğa oturuyor. Hakkında çıkan skandal haberlerle ülkede kendisine olan güven azaldı. 67 yaşındaki Gustav’ın varisi ise 35 yaşındaki kızı Prenses Victoria.

  • Norveç

Norveç‘te 1991 yılından bu yana krallık tahtında V. Harald bulunuyor. Kral, Norveç Kilisesi’nin resmi lideri ve ülkenin başkomutanı. 76 yaşındaki V. Harald’ın yerine geçecek isim şimdi 39 yaşındaki oğlu Hakoon.

  • İspanya

İspanya’da ise yönetim şekli parlementer demokrasiye dayalı monarşidir. General Franco’nun 36 yıllık diktatörlüğü 20 Kasım 1975’te ölümüyle sona ermiş ve iki gün sonra Bourbon Hanedan’ından I. Juan Carlos İspanya Tahtına çıkmıştır. İspanya kralı I. Juan Carlos, 2 Haziran 2014 tarihinde, oğlu Veliaht Prens Felipe lehine tahttan feragat etmiştir. Veliaht Prens, Kral VI. Felipe ismiyle 19 Haziran 2014 tarihinde tahta çıkmıştır.

  • Belçika

Belçika’da Kral 2. Albert, 20 yıldır bu görevi yürütüyor. Kral olmadan önceki ünvanı Liege Prensi’ydi Yetkileri arasında yasaları onaylamak da bulunuyor. 78 yaşındaki kralın varisi 53 yaşındaki oğlu Philippe. Belçika Veliaht Prensi Philippe ve eşi Prenses Mathilde’in de dört çocuğu bulunuyor.

  • Monako

Monako, Batı Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir prensliktir. Vatikandan sonra dünyadaki en küçük ikinci bağımsız devlet olan Monako’nun siyasi yapısı anayasal monarşidir. Monako toprakları 1297’den beridir Grimaldi Hanedanı tarafından yönetilmektedir. Prens Rainier, 31 Mart 2005 tarihinde görevini oğlu II. Albert’e devretmiştir.

  • Andorra

Son olarak Andorra Batı Avrupa’da özerk bir prensliktir. Devletler hukukuna göre bağımsız sayılmadığından, BM ve benzeri uluslararası kuruluşlarda, Fransa tarafından temsil edilmektedir. 1607 yılından itibaren bu Fransa ve İspanya’nın ortak yönetimine sahip. Fransa’da demokratik bir yönetim olmasına rağmen Fransa Cumhurbaşkanı, İspanya Kralı ile birlikte Andorra üstünde monarşik bir role sahip.

Post a Comment