Anakin Skywalker Kimdir?

Anakin Skywalker Kimdir?

Anakin Skywalker Yıldız Savaşları (Star Wars) evreninin bir karakteridir. Star Wars filmini izlemediyseniz, bu yazımız sizin için spoiler içermektedir.

Anakin Skywalker Yıldız Savaşları filminin başrol karakterlerinden birisidir. İlk taslaklarda ismi ‘Annikin Starkiller’ olarak geçmektedir. Star Wars serisi gelecekte, uzayda geçen bir konu üzerinden geçmektedir.

Anakin, bir çöl gezegeni olan Tatooine’de annesi ile birlikte yaşamaktadır ancak annesi ve kendisi Watto adında ki kanatlı, kısa ve çirkin suratlı Toydarian ırkına mensup yaratığın kölesidir. Watto Tatooine gezegeninde hurda satıcısıdır. Watto aynı zamanda aç gözlü bir kumarbazdır.  Anakin Skywalker’ın ne yazık ki bir babası yoktur. Anakin çok akıllı bir çocuk ve teknik yetenekleri oldukça gelişmiş bir insandır. Güç’e denge getirmesi için doğmuştur. Daha dokuz yaşındayken, yanlışları ve doğruları birbirinden ayırabilecek ve imkanları ile bulduğu hurdalarla birlikte, annesine yardımcı olması için C-3PO adlı droid’i  yapmıştır.

Anakin’in yaptığı protokol droidi, 6 milyonun üzerinde lisan, lehçe, kod ve her kültürde ki nezaket kurallarını bilmektedir. C-3PO diğer robot arkadaşlarına göre daha korkaktır. Anakin Skywalker’ın her daim yanında yer alan droid, efendisinin sith’in etkisi altına girmesiyle, efendisi hafızasını silmiş ve C-3PO Cumhuriyetçi Direnişçilere katılmıştır.

Tam bir savaşçı ruhuna sahip olan Kraliçe Padme Amidala’nın gemisi Ticaret Federasyonundan kaçarken hasar görür ve onu korumakla görevli olan Qui-Gon Jinn ve Padawan’ı Obi Wan Kenobi Tatooine gezegenine inmek zorunda kalırlar. Bu gezegende Anakin Skywalker, Qui-Gon Jinn ve Obi Wan Kenobi ile karşılaşır ve bu karşılaşma Anakin Skywalker için büyük bir fırsat doğurmuştur.

 

Küçük Anakin’in en büyük hayali yaptığı Podracer ile Pod yarışına katılmaktır. Bu yarışa Qui-Gon Jinn yardımıyla da katılır. Anakin Güç ile bağlantılı insanüstü reflekslere sahip olduğu için Pod yarışmasına katılan tek insandır. Yarıştan önce Watto ile iddaya giren Qui- Gon Jinn, Anakin’i köle olmaktan kurtarır. Anakin’in kan testleri, rekor sayıda midi-kloryan barındırdığını göstermektedir.

 

Midi-kloryan; Star Wars evreninde ki gizemli mikroorganizmadır. Bütün canlıların hücrelerinde bulunan ve güç ile bağlantı kurmalarını sağlayan mikroskobik yaşam formlarıdır. Midi-kloryanlar ortak bilinç ile zekaya sahiptirler ve yaşayan her şeyle güç arasında bir bağlantı kurarlar. Bazı olağanüstü durumlarda midi-kloryanlar tetiklenerek bir kadını dölleyebilir. Anakin Skywalker’ın doğuşu, gücün kaderi: dolayısıyla midi-kloryanları tetiklemesi ile doğmuştur. Ayrıca çok güçlü bir Sith ustası da midi-kloryanları güç sayesinde tetikleyip, sıfırdan bir canlı yapabilirler.

 

Anakin’in kanında bulunan midi-kloryan seviyesi Jedi ustası Yoda’nın midi-kloryan seviyesinden bile fazladır. Qui-Gon Jinn, Anakin’e güvendiği için onu Jedi Konseyi’ne götürür. Anakin bir Jedi olmak için konseyden izin ister, konsey izin vermez ve onu bir göreve gönderir. Görev sırasında Sith Lord’unun çırağı Darth Maul tarafından hocası öldürülen Obi-Wan Kenobi, hocasının son sözlerini yerine getirir ve Anakin’i eğitmek istediğini Konseye bildirir. Konseyin onayı ile Obi-Wan Kenobi, Anakin’in padawan’ı olur. Anakin Qui-Gon Jinn’in ise kraliçe Padme Amidala olduğunu da öğrenir.

 

Padawan; bir Jedi’nin eğitim sırasında alabileceği rütbe veya seviyelerden birisidir.

Jedi; Yıldız Savaşları filmlerinde, barışın koruyucuları olarak adlandırılan kurgusal gruplardır.

Sith; genelde Güç’ün karanlık tarafına bağlı olan savaşçılar grubunu tanımlamak için kullanılır.

10 yıl sonra Anakin, Obi-Wan Kenobi’nin Padawan seviyesinde ki öğrencisidir. Kendilerine Naboo Sentörü unvanını taşıyan eski kraliçe Amidala’yı koruma görevine verilirler. Aradan geçen zamanla Anakin genç bir adama dönüşürken Padme’ye karşı içinde büyüttüğü sevgi de her geçen gün artmaya devam etmiştir. Düzenlenen ikinci suikast girişimi sonrası can güvenliği için endişe edilen Senatör Amidala’ya Naboo’ya giderken eşlik etmesi istenir. Anakin, Naboo’da kaldıkları sırada Amidala’ya hislerini belli eder. Bunu yaparken fazlasıyla cesur, toy ama beceriksizdir. Bir süre sonra da aşkını açıkça itiraf eder. Padme’de aslında benzer duygular beslemesine karşın mantığını dinler, ve içinde bulundukları koşulda onun hislerine karşılık veremeyeceğini dile getirir. Zaten Anakin, Jedi Yemini etmiştir ve birine bağlanması ve aşık olması yasaktır.

 

Anakin aynı günlerde annesi ile ilgili kabuslar görmektedir. Padme’ye annesini kurtarmak için doğduğu gezegene gitmesi gerektiğini söyler. Annesinin Cliegg Lars adında ki bir çiftçi tarafından satın alınıp serbest bırakıldığını, sonra da bu kişi ile evlendiğini öğrenir. Lars’ın çifliğini ziyaret ettiğinde ise, annesinin Tusken Akıncıları tarafından saldırıya uğradığı ve bir aydır kayıp olduğu haberini alır. Anakin, annesinin yerini bulduğunda ne yazık ki çok geç kalmıştır. Annesi kollarında öldüğünde büyük bir öfkeye kapılır ve Kum Adamları’nın kampına saldırır, kadınlar ve çocuklarda dahil olmak üzere herkesi katleder. Annesi için yapılan küçük cenaze töreninin ardından Padme ile beraber ayrılıkçılar tarafından esir alınan Obi-Wan’ı kurtarmak için Geonosis’e doğru yola çıkarlar. Ancak bu girişim başarısızlıkla sonuçlanır ve yakalanırlar. Padme, infaz edilmek için Obi-Wan ile birlikte bir arenaya çıkartılmadan hemen önce Anakin’e aşkını itiraf eder. Obi-Wan ve Anakin, Jedi güçlerini kullanarak arenadaki yaratıkları öldürmeyi başarırlar. Bunun üzerine Kont Dooku infazın tamamlanması için Droidleri harekete geçirir. O sırada Usta Windu bir grup Jedi ile yardıma gelir. Anakin ve Obi-Wan Kont Drooku’yu takip ederler ve onunla dövüşürler. Anakin bir kolunu kaybeder. İkisini ölümden Yoda’nın gelişi kurtarır. Böylece Klon Savaşları başlar. Anakin, çatışma sonrasında Naboo’ya dönüş yolunda Padme Amidala’ya eşlik eder, ve burada gizlice evlenirler.

 

Şansölye Palpatine, General Grievous tarafından kaçırılır. Anakin ve Obi-Wan bunun tuzak olduğunu hissettikleri halde yine de ilerlemeye devam ederler, ve Kont Dooku ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Obi-Wan’ı yaralayan Kont Dooku’yla Anakin mücadele eder ve Anakin, rakibinin iki elini birden kesmeyi başarır. Jedi yoluna uymadığını kabul etse de Palpatine’nin sözleri ve ısrarı üzerine Kont Dooku’yu öldürür. Grievous ise bir kez daha elinden kaçmıştır, Anakin ise Palpatine’yi kurtarır.

 

Coruscant( Galaktik Merkez) ‘a döndüklerinde Jedi Konseyi’nde Usta Windu ve beraberindekiler tarafından karşılanırlar. Padmei burada gözden uzak bir noktada Anakin’i bekler. Anakin uzun süredir uzayın dış halkalarında görevdedir. Sonunda bir araya gelirler. Padme’nin heyecanını hisseden Anakin, onun hamile olduğunu öğrenir. Gizli evlilikleri ve geldikleri nokta onları içinden çıkılmaz bir durumun içine atar. Padme’nin tüm kaygılarına karşın Anakin, bu haberle çok mutlu olur ve hayatının en mutlu anında başka bir şey için endişelenmek istemez.

 

Klon savaşları sırasında sınırsız yetkiler kazanan Palpatine’nin artan yetkileri ve bunu bırakmaya gönüllü olmayan cüretkar tavırları Jedi Konseyi’ni rahatsız etmektedir. Jedi Konseyi’nin kendi üyelerini seçmesi prensibini hiçe sayan Palpatine, Anakin’i konseye temsilci sıfatıyla atar. Konsey, Anakin’in konseye girişini onaylar, ancak ona Usta sıfatını vermeyi reddeder. Jedi tarihinde bir Padavan’ın konseye girmesinin görülmemiş olmasına rağmen Anakin’de sınırsız gücü elde etme tutkusu ağır basmaktadır ve Usta sıfatı verilmeyişini hakaret sayarak bunu sorgular. Aslında gizliden gizliye konseyin Palpatine’e yakınlığı dolayısı ile kendisine güvenmediğini hissetmektedir. Anakin, Palpatine’ye sempati ve saygı duymaktadır. Oysa Jedi Konseyi, ondan karşı casusluk yapmasını istemektedir ki kayıtlara geçmeyecek olan bu görev Jedİ düzenin kural ve doğasına da uygun değildir. Anakin, Padme’nin doğum sırasında öldüğü ve annesinin ölüm anını düşünerek yaşadığı kabuslardan rahatsız olmaya başlamıştır. Kafası karışmıştır ve Palpatine/Darth Sidious bundan haberdardır.

Bir gün Palpatine, ona Darth Plegueis’in hikayesini anlatır. Plegueis, midi-kloryanlardan hayat enerjisi alarak yaşam oluşturabiliyor veya başkalarını ölümden kurtarabiliyordu. Annesinin öldüğünü gördüğü gibi Padme’nin ölümünü de rüyasında gören Anakin ise can kulağı ile onu dinliyordu. Anakin’in Jedi olmasını sağlayan parlamento başkanı Palpatine aslında Dark Sidious’dur. Anakin’in karanlık tarafa geçmesi için onu ikna etmeye çalışır ve Anakin, Palpatine’nin Sith Lordu olduğunu anlar. Anakin durumu hemen Usta Windu’ya anlatır. Windu, ona Jedi Tapınağı’ndan ayrılmama emri verir, ancak Anakin buna uymaz. Palpatine ile Usta Windu’nun düellosunda Palpatine’i kurtararak Usta Windu’nun ölmesini sağlar. Anakin, artık karanlık tarafa geçerek Darth Sidious’un çırağı olan bir Sith olmuştur ve Darth Vader adını almıştır.

 

Bundan sonra ki ilk görevi için Jedi Tapınağı’na gider ve Bütün Jedi öğrencilerini, Jedi savaşçılarını ve Padawanları Klon Askerlerle beraber öldürür. 2 görevi için de Mustafar Sistemine gider, orada olan Nute Gunray ve yardımcılarını da yok eder. Anakin dışarı çıkar ve çıktığı anda Padme’nin geleceğini hisseder. Dışarıda Padme’yi bekler, sonunda Padme’nin gemisi gezegene iner ve yan yana gelirler. Bir süre konuşurlar ve Anakin, Ovi-Wan’ı görür. İkiliyi yan yana gören Anakin Pagme ve Obi-Wan Kenobi’yi kıskanır. Öfkesine yenilir, gücü kullanarak Padme’nin boğazını sıkar. Padme yere düşer ve kısa bir tartışmadan sonra Anakin, Obi-Wan ile dövüşür. Dövüşün sonlarına doğru Anakin iyice kendisini kaybeder ve Obi-Wan’ın üstüne atlar. Obi-Wan ise Anakin’in kol elinden dirseğine kadar olan kısmı ve iki bacağını keser. Yani kısaca Anakin 2 elini de 2 bacağını da kaybeder. Anakin, kardeşi gibi bildiği Obi-Wan’a “Senden nefret ediyorum” der, bir anda Anakin’in vücuduna lavlar sışrar, Anakin yanmaya başlar ve Obi-Wan; onu sevdiğini söyleyip “Kardeşimdin, seçilmiş kişiydin, güce denge getirecek kişiydin” diyerek Anakin’in ışın kılıcını alarak gezegeni terk eder. Anakin çok ölümcül bir yara alır, kısa süre sonra Darth Sidious tarafından bulunur ve Corucant’a götürülür. Hastanede tedavi edilir ancak yaşamına devam edebilmesi için ona özel hazırlanmış olan yarı biyonik yarı mekanik bir giysi giydirilir. Bu sırada karısı  Padme ise ikiz çocuklarını Polis Massa’da doğurur. İkiz çocukları Leia ve Luke’u ayırır. Ardından Obi-Wan Kenobi’ye : “Anakin’in içinde hala iyilik var.” diyerek ölür. Yoda Leia’yı Padme’nin yakın arkadaşı Senatör Bail Organ Alderaan’a götürür. Obi-Wan Kenobi ise Luke’u gizli gözetimi ile Anakin’in Taooine gezegenine üvey kardeşi Owen Lars’a teslim eder.

 

Yani kısaca filmi özetlersek; Anakin Skywalker Güç’e denge getirecek diyerek eğitilip, içinde barındırdığı yüksek oranda ki güç yüzünden dengeleri altüst ederek dengeleri yıkmıştır. Vermiş olduğu kararlarda yanlış olan kararı seçerek hem kendi hemde evrenin kaderini değiştirmiş bulunmakta. Padme Amidala’nın da dediği gibi “Anakin’in içinde hala iyilik var” ancak artık Anakin’in olmadığını da göz önüne alırsak Darth Vader’ın içinde sadece güç savaşı var.

 

Anakin Skywalker karakterine can veren oyuncu;Hayden Christensen’a da oyunculuğu ve Anakin Skywalker’ı canlandırdığı için teşekkür ediyoruz.

Uzun bir yazı oldu umarım sıkılmamışsınızdır. Anakin’in kim olduğunu da öğrenmiş bulunmaktayız ancak ister istemez Darth Vader’ı da zamanla seviyorsunuz. Belki de içinde azıcık da olsa bir iyilik görmüşüzdür.

 

 

 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anakin_Skywalker

https://tr.wikipedia.org/wiki/C-3PO

 

 

 

 

 

Post a Comment