Alita: Battle Angel Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Alita: Battle Angel Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Usta yönetmen James Cameron’ın 2000 yılında yayın haklarını satın aldığı Alita : Savaş Meleği filmi  bugün vizyonda yerini aldı. Filmin merak edilenleri haberimizde.

James Cameron’ın uzun zamandır yayın haklarını satın almaya çalıştığı film,  sonunda yönetmen tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Zamanında büyük beğeni toplayan Avatar filminin yönetmeni aynı başarıyı Alita filminde de göstereceğe benziyor. Büyük hasılata sahip Avatar filmini takip eden Alita, izleyiciler tarafından büyük bir sabırsızlıkla beklenmekte.

Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak söz edilen  James Cameron, bir çok akılda kalıcı filmin de yönetmen koltuğunda yerini almıştır. En başta Avatar olmak üzere, Aliens, Terminator  1 ve 2 yönetmenliğini de üstlenmiştir. James Cameron için en iyi çektiği film Avatar’dır. Avatar için 2009’dan 2019 yılına kadar devam filmi üzerinde çalışmıştır. Avatar’dan sonra sıraya koyduğu, Alita: Savaş Meleği’nin yayınlanma tarihi belli olduğuna göre Avatar 2 ve 3’ün çekimleri de bitmiş bulunmakta.

James Cameron’ın Alita filmini çekmeyi bu kadar çok istemesinin bir nedeni var, ayrı bir film tadında ki tanışma hikayesi, Pan’ın labirenti ve Suyun sesi filmlerinin Oscar’lı yönetmeni Guillermo del Toro, Ünlü yönetmene Yukito Kishiro’nun en gözde mangası olan  Alita: Battle Angel serisini hediye etmesi ile başladı. Cameron,  manga serisine o kadar bağlanmıştı ki 2000 yılında manganın film yapım haklarını 20th Century Fox’a satın aldırtmıştır. 20 yıl boyunca Alita filmi için çalışmaları yürüten yönetmen, 2003 yılında Savaş Meleği Alita uyarlamasını yönetecekti ancak hayatına Avatar giriş yapmıştı ve her projesi gibi Alita’da rafa kaldırılmak zorunda kaldı.

James Cameron’ın elinde 600 sayfadan oluşan notlar ve 186 sayfalık senaryo bulunuyordu. Yönetmenliğini ve senaristliğini kendi yapacağı filmin, yönetmenliğinden vazgeçen Cameron, güvenebileceği bir yönetmen bulmak için Quantin Tarantino’nun kapısını çalmıştır. Tarantino’nun önerisiyle Robert Rodriguez ile anlaşan ünlü yönetmen sonunda hayallerine kavuşmuş ve filmi vizyona koymayı başarmıştır.

 

Bir çok kült filmin yönetmen koltuğunda oturan Robert Rodriguez, tam kendisine göre bir film bulduğu için çok mutlu olmuştu. Anti-kahramanların hikayelerini yönetmeye bayılan Robert Rodriguez için Alita’dan daha uygun bir karakter bulunamazdı. Oscar ödüllü oyuncular Christoph Waltz, Jennifer Connelly ve Mahershala Ali’de zorluklarla bir araya getirilen filmin kadrosunda yer alıyor. 3D modeliyle sinemaya uyarlanan Alita’yı Rosa Salazar adlı genç bir oyuncu, Alita’nın görüntüsü ve Motion Capture işlemlerini yapmıştır. Fantastik, macera ve en önemlisi anime ve manga seviyorsanız bu film tam size göre.

İYİ SEYİRLER

Post a Comment