Albus Dumbledore Kimdir?

Albus Dumbledore Kimdir?

Gryffindor’a 10 puan diyerek yazımıza başlayalım.

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, J.K Rowling tarafından yazılmış Harry Potter Kitap ve film serisinden bir karakterdir.

 

İlk olarak Felsefe Taşı isimli ilk Harry Potter kitabında karşımıza çıkar.

 

Kitapta ve filmde tam bir baba yiğit rolünü üstlenen Dumbledore, gelmiş geçmiş en iyi büyücüler listesinden ilk sıralarda yerini almıştır.

 

Hogwarts büyü okulunun Müdürü olan Dumbledore, çok zeki, araştırmacı, sakin ve kendini duygularına kaptırmayan çok güçlü bir büyücüdür. Gençlik yıllarında daha toy olan Dumbledore, aşırı güç bağımlısı ve kendisine hakim olmakta zorlanan bir karakterdir ancak zaman geçtikçe kendisi mantıklı davranmaya zorlar ve kitapta, filmde gördüğümüz karaktere bürünür.

 

Kibar, biraz ilginç ve güçlü yapısıyla iyi büyücüler etrafında kendisini belli eder. Öğrencileriyle olan konuşma tarzı ve tabi ki serinin başrol karakteri olan Harry Potter’a sorunlarında ve yanlışlarında yardımcı olmasıyla birlikte diğer öğretmenlerden daha çok saygı ve sevgi görür.

 

Herkes tarafından sevilen, sayılan Dumbledore, Lord Voldemort’un korktuğu yegane kişidir. Sihir otoritelerinin genel kanısına göre ise en güçlü büyücüdür.

Lord Voldemort’tan da kısaca söz edelim; Kısaca film ve kitabın kötü karakteri ve Harry Potter serisinin de çıkmasını sağlayan karakterdir. Voldemort ayrıca da Safkan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren Safkan Rejimi Hareketinin lideridir. Bu arada Voldemort’un da her büyücü gibi Hogwarts’ın eski öğrencisi olduğunu not düşeyim.

 

Dumbledore’un yaşamı 116 yıl sürmüştür, yani büyücü de olsanız ölüyorsunuz. Altıncı kitapta Severus Snape tarafından Avada Kedavra lanetiyle öldürülmüştür. Severus Snape ise Hogwarts büyücülük okulunun bir öğretmeni ve Dumbledore’un saygı duyduğu birisidir, ne demiş Tuncer Kurtiz herkes öldürür sevdiğini, kimi bir bakışıyla yapar bunu, kimi dalkavukça lanetli sözlerle. Severus Snape’e can veren ünlü oyuncu Alan Rickman ne yazık ki geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmiştir. Bize Harry Potter’da eşlik ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

Uzun ve ince olarak betimlenen Dumbledore’un uzun saç ve sakalları vardır. Sol dizinin üzerinde Londra metro’sunun haritasını gösteren, eski bir düellodan kalma yara izi vardır. 1945’te kara büyücü Grindelwald’u yenmesi erderha kanının 12 ayrı konuda kullanılışını bulması ve arkadaşı Nickolas Flamel ie simya konusunda yürüttüğü çalışmalarla ünlüdür. Sihirli yada sihirsiz bütün şekerlere zaafı vardır. Ofisi koruyan şifreleri de genellikle şekerlerin isimlerinden bulur. Ayrıca J. K Rowling’in yaptığı açıklamaya göre kendisi eşcinseldir ve Gellert Grindelwald’a aşıktır. Bu olayı Fantastik Canavarlar 2 filminden de öğrenebilirsiniz.

 

Albus Dumbledore isminin anlamı, Albus Latince “beyaz” bilgelik ile aydınlanmayı, Dumbledore ise “yabanarısı” anlamına gelmekte. J.K Rowling yani Harry Potter serisinin yazarı tarafından özellikle seçilmiştir. İngilizce yabanarısı “bumblebee” demektir, yani İngilizce’de “bumble around”, “etrafta dikkatsizce gezinmek” demektir. Yazar Dumbledore’u yazarken onun Hogwarts koridorlarında dolaştığını hayal ettiği için bu ismi seçmiştir.

 

Albus Dumbledore’un gelişiminden bahsedecek olursak;

Dumbledore’un bir kız kardeşi ve erkek kardeşi vardır. Kız kardeşi Ariana, daha küçük bir çocuk iken, 2 erkek muggle çocuk tarafından saldırıya uğramıştır. Muggle’ın anlamını da öğrenelim konuya geçmeden önce.

Muggle, Harry Potter evreninde büyücülük yetenekleri olmayan, yani bizim gibi insanlara deniyor. Büyücülük yeteneği olmayan Anne ve Babadan da doğan kişiler olabiliyor büyü dünyasında. Bu örneğin en bilindik kişileri, Harry Potter’ın cadı dostu Hermione Granger ve Harry Potter’ın annesi Lily Potter’dır.

 

Ariana saldırının şokunu atlatamaz ve bakıma muhtaç hale gelir. Bunun üzerine babası muggleların peşine düşüp onlara saldırmıştır. Bu nedenle de Dumbledore’un babası yakalanmış ve nedenini anlatmadığı için Azkaban(büyücülerin tutulduğu hapishane)’a yollanmıştır, ve orada da hayatını kaybetmiştir.

 

Dumbledore’un annesi ise Ariana’ya yardım etmek isterken gücünü kontrol edememesi yüzünden ölmüştür, yani kısaca Dumbledore yetimdir.

 

Dumbledore daha gençken Grindelwald ile tanışmıştır ve kendilerine güç verilmişler demiştirler. Grindelwald’ın fikirlerinin onu ne kadar etkilediğini sonradan Harry Potter’a anlatmıştır. Dumbledore, arkadaşı Grindelwald ile birlikte Ölüm Yadigarları’nı aramaya çıkmışlardır, ancak Aberforth Dumbledore( Albus Dumbledore’un erkek kardeşi) Ariana’ya bakması gerektiğini ve onu da yanında götürmek istediğini söylemiştir. Bu fikre sinirlenen Grindelwald, Aberforth’a asasını çekmiştir. Sonra Dumbledore kardeşler ve Grindelwald orada düello etmeye başlar. Ve kız kardeşi o düello sırasında hayatını kaybetmiştir. İçlerinden hangisinin Ariana’nın ölümüne sebep olan laneti yaptığı hiç bir zaman öğrenilmemiştir.

 

Bu yaşanan düello hakkında aşağıya bir link bırakacağım isterseniz izleyebilirsiniz, bu arada bu düello sahnesinin fan yapımı olduğunu da ilave etmek isterim. Burada size verebileceğim daha çok bilgi var ancak yukarıda yazdığım bilgilerin çoğu kitaplarda yazan bilgilerdir. Bundan sonra yazabileceğim bilgiler filmlerde geçtiği için size tavsiyem gidip filmi izleyerek gerçek Dumbledore’a kendinizin karar vermesi.

 

Düello linki: https://www.youtube.com/watch?v=OGHBwk0quxs

Kaynak;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Albus_Dumbledore

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lord_Voldemort

https://tr.wikipedia.org/wiki/Muggle

 

Post a Comment