30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Yaşananlar

30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Yaşananlar

Geçtiğimiz pazar, 28 Nisan günü sona eren Ankara Uluslararası Film Festivali bu yıl 30. kez festival filmlerine ev sahipliği yaptı.

Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde her yıl verilen onur ödülleri bu yıl da festivalin açılış gününde sahiplerini buldu.

 

  • Aziz Nesin Emek Ödülü Kadir İnanır’a,

 

  • Sanat Çınarı Ödülü yazar Nazlı Eray’a,

 

  • Kitle İletişim Ödülü ise Gülse Birsel’e verildi.

 

 

 

Festivalin ilk gününde Ulusal Belgesel Film Yarışması filmleri gösterildi. İkinci gün Biket İlhan’ın yönettiği Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi belgeseli Türkiye galasını Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yaptı.

 

Festivalin üçüncü günü, yani 21 Nisan 2019 Pazar günü program hayli yoğundu. Kadir İnanır’ın son filmi Kapı‘nın Büyülü Fener Kızılay sinemasında özel gösterim yapıldı. (Filmin incelemesi sitemizde bulunmaktadır.) Berlin Film Festivali’nden En İyi İlk Film ödülünü kazanan Oray da pazar günü gösterildi. Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması için yapılan mülakatlar sonucunda Karanlıkta Islık Çalanlar projesiyle Pınar Yorgancıoğlu 30.000 TL’lik ödülü kazandı.

 

22 Nisan Pazartesi günüyle yeni haftaya girdiğimizde Ulusal Uzun Film Yarışması filmleri izlendi. Daha önceden çokça bahsedilen Ara Güler fotoğraf sergisi festivalin dördüncü günü Zülfü Livaneli’nin katılımıyla açıldı.

 

 

Beşinci gün Nazım’ın Kanatları belgeselinin galası yapıldı, Zülfü Livaneli ayrıca belgeselin galasına katılan isimler arasındaydı. Ertesi gün ise Ulusal Uzun Film Yarışması ve Dünya Seçkisinden filmler izlendi.

 

25 Nisan günü Ulusal Uzun Film Yarışması ve Dünya Seçkisinden filmler sinemaseverlerle buluşmaya devam ederken Ayçe Kartal izleyicilerle birlikte söyleşi yaptı. Festivalin yavaş yavaş sonuna gelirken 26 Nisan’da, Yolu Festivalden Geçenler seçkisi gösterildi. Şubat ayında hayatını kaybeden oyuncu Aytaç Arman anısına Yılmaz Güney’in Düşman filmi izlendi ve gün, Ankara Uluslararası Film Festivali’nin otuzuncu yaş için düzenlediği kokteyl ile sona erdi.

 

27 Nisan’da ise beklenmedik bir olay oldu. CerModern’de yapılan ödül törenininde sahneye çıkan Orfeon Oda Korosu’nun konseri sırasında elektrikler kesildi ve bunun üzerine telefon ışıklarını yakan seyircilerle beraber konser kaldığı yerden devam etti.

 

28 Nisan’da yani festivalin son gününde Dünya Sineması’ndan ödüllü filmler izleyicilerle buluştu.

Bu festivalde kesinlikle birçok film ve belgesel yıla damgasını vurdu. Çok sevilen ve desteklenen filmler ödül aldı ve böylece bir film festivalini daha kapatmış olduk.

 

Buyurunuz ödüllerin kazananları:

En İyi Film: Güvercin Hırsızları (Osman Nail Doğan)

En İyi Yönetmen: Ali Vatansever (Saf)

Onat Kutlar En İyi Senaryo: Serhat Karaaslan (Görülmüştür)

Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film: Nebula (Tarık Aktaş)

En İyi Kadın Oyuncu: Saadet Işıl Aksoy (Saf)

 

En İyi Erkek Oyuncu: Berkay Ateş (Görülmüştür)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Füsun Demirel (Görülmüştür)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Bülent Çolak (Suç Unsuru)

En İyi Görüntü Yönetmeni: A. Emre Tanyıldız (Kardeşler)

En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven, Emre Yurtseven (Kardeşler)

En İyi Özgün Müzik: Mustafa Avcı (Yuva)

Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu: Naim Kanat (Güvercin Hırsızları)

SİYAD En İyi Film: GÖRÜLMÜŞTÜR (Serhat Karaaslan)

Ulusal Belgesel Yarışması En İyi Film: Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? (Rena Lusin Bitmez)

Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Film: Duyuyor musun Anne? (Tuna Kaptan)

Proje Desteği Ödülü: Karanlıkta Islık Çalanlar (Pınar Yorgancıoğlu)

 

Post a Comment