2018 Yılında Yaşanmış Gizemli Olaylar

2018 Yılında Yaşanmış Gizemli Olaylar

Dünya her yıl olduğu gibi 2018 yılında da oldukça ilginç ve gizemli olaylara tanık olundu. İnsanlığın ilk zamanlarından beridir çözülemeyen gizemler her daim baş ucumuzda açıklanmak için beklemektedir. Fakat tarihin yıkıntılarına maruz kalan kanıtlar ne yazık ki bu durumu oldukça zorlaştırmaktadır.

2018 yılında da gizemler ve sır perdesi az da olsa aralanmış konular bulunmaktadır. Bugün ki yazımızda da bu konulara değineceğiz. Teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun bazen bu tür vahim olaylar sonuçsuz kalmaktadır, ancak emin olduğum bir şey varsa o da zaman geçtikçe gizemlerin çözülecek olmasıdır. Mısır piramitleri ve Karın Deşen Jack olayı, kendi zamanlarında değil bizim zamanımızda çözülmüş, büyük gizeme neden olan olaylardır.

 

1. Mezardaki kız- Çorum/ Türkiye

Türkiye’de bir dönem herkesin merakla araştırıp, konuştuğu mezarlıktaki kız. Çorum’da bir hafta içinde 5 kez gece yarısı mezarlığa gelerek ağladığı söylenen kızı duyan mezarlık görevlileri polise ihbarda bulunarak bir nevi bu gizemin çözülmesine de vesile olmuşlardır.

Asayiş ve Yunus ekiplerinden oluşan çok sayıda polis, 30 Nisan gecesi mezarlığa yönlendirildi. Siyah kıyafetli, ayağında kırmızı ayakkabısı olan 17-18 yaşlarında olduğu tahmin edilen kız, salı gecesi aynı mezarlığın başına geldi. Polisin her daim peşinde olduğunu anlayan kız, karanlığında avantajıyla olay yerinden kaçmayı başardı.

Bütün denemelere rağmen başarısız olan Polis ekipleri sonunda çözümü mezarlığa kamera koymaktan yana kullandılar.

 

Vatandaşların ve mezarlık görevlilerinin son denemesi de yukarı da gördüğünüz notu mezarlığa bırakmak oldu, tahmin edeceğiniz gibi her hangi bir cevap gelmedi.

 

Büyük gizeme konu olan bu olay sonunda polis’in genç kızın evini bulmasıyla son bulmuştur. Güvenlik kamerasının yardımıyla kimliği belirlenen genç kızın psikolojik sorunları olduğu saptanmıştır. Genç kız hastanede tedavi edildikten sonra ailesine teslim edilmiştir.

Türkiye’de oluşacak her gizeme milletçe çok meraklı olduğumuz için bu olayın bu kadar büyüdüğüne eminim. Sırra kadem basmadan olay kapandığı için de mutluyum.

 

2. Köprüde ki otomobil – Kanada 

 

Kanada’da Millwood köprüsüne iple asılmış şekilde bir araç bulunmuştu. Polis ve Kanada yerlilerinin başta düşündükleri tek şey bu tür bir uygulamanın film yada reklam anlaşması olduğuydu, nedeni ise 2001 yılında Kanada British Colombia Üniversitesi mühendislik öğrencileri Golden Gate köprüsünden kırmızı bir otomobil taşıyan kanada bayrağı sarkıtmışlardı. Öğrencilerin bu denemelerinin nedeni ise dünyaya kendilerinin mühendislik dehası olduğunu kanıtlama arzusudur. Kanada’nın Toronto kentinde bilinmeyen bir kişi veya kişiler aynı uygulamayı farklı şekillerde yapmışlardı, ancak bu eylemin mühendislik öğrencilerinin eylemlerinden farklı olması ise gizemi oluşturan asıl noktadır.

 

Aracın her hangi bir simgesi yada bayrağı yoktur, yani bir amaç için yapılmamıştır. Otomobil ile ilgili resmi bir başvuru ve izin olmadığı öğrenildiğinde reklam ve film anlaşması olmadığı da anlaşılmıştı, en önemli soru bunu kim neden yapmıştı?.

Her hangi bir bağlantıya sahip olmayan bu araba, hem yetkililerde hem de yerli halkta daha çok korku ve şüpheye neden olmuştur. Araba için başvuruda bulanan veya arayan kimse çıkmadı. Düşündüğümüz zaman belki de İnsanlar üzerinde korku salmak amaçlı yapıldığı da düşünülebilir.

Ancak ne amaçla yada düşünceyle yapılmış olursa olsun, gizemi çözülemeyen bir olay daha böylece tozlu raflarda yerini aldı.

 

3.  Uzayda Ki Patlamalar 

2018 yılında uzay gücü sürekli artan, kaynağı anlaşılmayan esrarengiz patlamalar gözlemlendi. Dünyadan 200 milyon ışık yılı uzaklıkla Güneşin doğduğundan beridir yaydığı gücün 100 katı büyüklüğünde bir güç patlaması gözlemlendi.

Asıl olay ise ışığın şiddetinin kat be kat artmasıydı. Bilim insanlarına göre parlama sonucunda yayılan yüksek enerjili parçacıkların oluşturduğu bulutun sıcaklığı 9000 dereceyi bulurken, bulutun hızı ise saniyede 20 bin km olarak ölçülmüş durumda.

Göktaşı takibi yapan ATLAS teleskoplarıyla yapılan gözlemin ilginç yanlarından biri, parlaklığın artış hızı. Çoğu patlamanın en parlak düzeyine ulaşması haftalar alırken, bu patlama yalnızca 2 günde normalden çok fazla parlak bir hale geldi.

AT2018cow adını alan bu ilginç patlama, ilk aşamada kendi galaksimizden oluşuyormuş gibi görünüyordu. Devam eden araştırmalar neticesinde, aslında patlamanın 200 milyon ışık yılı uzaklıkta gerçekleştiği anlaşıldı. Bu da patlamanın farklı bir Nebulada gerçekleştiği anlamına geliyor.

Uzayda ki patlamaların dünyaya bir zararının olmaması çok iyi yoksa tek bir patlamayla yok olmamız oldukça büyük bir ihtimaldir.

4. Hart Ailesi – Kaliforniya 

 

Bir Palu ailesi olmasalar da Hart ailesi de gizemlerle dolu bir ailedir. Hart ailesi 2018’in mart ayında Kaliforniya’da bulunan 21 metrelik uçurumdan pasifik denizinin derinliklerine uçtular. 2 yetişkin ve 4 çocuk ne yazık ki bu olayda yaşamlarını yitirdiler.

Bu olayın medyada yer tutması ve gizem olarak geçmesinin nedeni ise bu olayın bir kaza değil intihar olabileceği şüphesidir. Aracı kullan Hart ailesinden Jennifer’ın kanında 120 promil alkol, diğer aile üyelerinin kanında ise reçetesiz satılan bir ilaçtan aşırı doz alımı tespit edilmiştir.

Aracın yerleşik bilgisayarından alınan verilere göre, aracın önce durduğu, ardından ani hızla uçuruma doğru yönelip düştüğü ortaya çıktı. Neden böyle olduğu ise dediğimiz gibi bir gizem. Nedeni belli olmasa da bir ailenin toplu olarak intihara teşebbüs etmesi sizce de garip değil mi?

Ailenin komşuları, son günlerde 6 yaşındaki çocuklarını zaman zaman aç bıraktıklarını ve çocuğun yemek istemek için kendilerini ziyaret ettiklerini belirtti. Bu tür olaylar ne yazık ki Amerika Kıta’sında oldukça fazla rastlanılan olaylardır. Bütün çocuklarını zincire vurarak dışarı çıkarmayan, aç susuz bırakan aileler oldukça fazladır.

5. Gizemli Çuval – Rusya

Tarihler 2018’i gösterirken Rusya’nın popüler bir balıkçılık noktasında, her şeyden habersiz balık tutarken, içerisinde kesilmiş 54 insan elinin bulunduğu bir çuval bulundu.

Çin sınırına 32 km mesafedeki Amur Nehri’nde yer alan bir adada bulunan çuvalın kim tarafından getirildiği ya da ellerin kime ait olduğu tespit edilemedi. Elleri sayan polis, toplamda 27 çift el olduğunu açıkladı. 27 çift elden yalnızca birinde tanımlanabilir seviyede parmak izi tespit edildi. Fakat bu izlerin kime ait olduğu da bulunamadı. Oldukça gizemli değil mi?

Rus medyasında yer alan haberlere göre, çuvalın bulunduğu yerin yakınlarında bandaj ve hastane gereçleri de vardı. Peki 54 el kime aitti ve kim tarafından kesilmişti? Bu vaka hala gizemini koruyor.

Biraz da ilginç bir vaka olduğu kesin, 27 çift el demek 27 kişi demek. Biri ya 27 kişiyi öldürdü (ki öldürseydi eminim ki birileri şüphelenirdi) yada bu 27 kişi kendi rızasıyla bu işi yaptı. (insanlar akıllarını yemedikleri müddetçe  böyle bir nedeni olmayacağını düşünüyorum).

 

Bugün ki yazımızda burada kadardı, umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur. Dünya da o kadar çok gizem var ki, bunları liste yapsak insanda güç kalmaz yazmak için. Hepinize gizemsiz günler diliyorum.

Post a Comment