12 Kızgın Adam #filmincelemesi

12 Kızgın Adam #filmincelemesi

IMDb’nin Top 250 listesinde 9. sırada olan sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilen, Reginald Rose’un aynı isimli tiyatro oyunundan beyaz perdeye uyarlanan ve Sidney Lumet’in ilk uzun metrajlı filmi 1957 yapımı olan 12 Kızgın Adam’dır. Latin Amerikalı genç bir adam, babasını öldürmek suçundan tutuklanır ve suçlu bulunursa idam cezası ile cezalandırılacaktır. 12 jüri üyesinden 11’i gencin suçlu olduğundan emin iken sekiz numaralı jüri üyesi gencin masum olduğuna inanır ve “suçsuz” yönünde oy kullanır.  Kanuna göre 12 jüri üyesininde aynı cevabı vermesi gerekmektedir. Sekizinci üyemiz diğer jüri üyelerini ikna etmeye çalışırken neden “suçlu” oy verdiklerinin sebepleri ortaya çıkmaya başlayacaktır.
Amerikan Hukuk Sistemini başarılı bir şekilde eleştiren, tek mekanda geçmesine ve neredeyse tamamen diyaloglardan oluşmasına rağmen senaryosu ve kamera açılarının çok iyi kullanılmasıyla birlikte seyirciyi hiç sıkmayan harika bir başyapıt ortaya çıkmıştır. Filmin sadece oyuncu kadrosuna baktığımızda bile 50’li yılların Amerika’sının sosyo-kültürel yapısını da gözler önüne seriyor. Karakterlerin hepsi erkek ve hiç siyahi yada farklı etnik kökenlerden oluşan bir karakter yoktur, bu açıdan bile hikaye dönemin sistemini eleştiriyor.
Film önyargı, ırkçılık, toplum içinde çoğunluğa uymak ve geçmişle yüzleşme gibi farklı konuları da bize sunmaktadır, ayrıca hikaye ilerlemeye devam ettikçe aslında 11 jüri üyesinin neden “suçlu” oyu verdiğini de görmüş olmaktayız. 50’li ve 60’lı yıllarda dönemin insanlarının kişilikleri hakkında da bilgi sahibi oluyor ve hafifte olsa polisiye öğeler görüyoruz.
Film aslında sizi 13. jüri yapıyor. Film ilerledikçe karakterlerle bağ kurmaya, bazı karakterlere ise gıcık kapmaya başlıyorsunuz. Film yavaş bir tempoda ilerlemesine rağmen oyunculuklar ve senaryo o kadar başarılı bir biçimde işlenmiş ki hiç sıkılmadan filmi izliyorsunuz. Hani derler ya” Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler “, bu filmde onlardan biri, yani hiç durmadan gidin ve izleyin…

Post a Comment